מקפצה. להשתין. על כולנו.

היום נתקלתי בשתי ידיעות שונות הקשורות בפוליו. הראשונה היתה בווינט, שמדווחת על החלטת ארגון הבריאות העולמי להכריז על מצב חירום במזרח התיכון, לאור התפרצות הפוליו:

ווינט - ארגון הבריאות העולמי הכריז על מצב חירום במזרח התיכון

הפוליו בסוריה נבדק ונמצא שהנגיף שגרם לשיתוק הוא נגיף פוליו פראי שמקורו בפקיסטן. נשמע מוכר? כן, אותו אזור שממנו הגיע הנגיף שאותה בישראל, בהתפרצות השקטה שלנו.

הידיעה השניה היתה כתבה בנרג’, על עלות מבצע החיסונים “שתי טיפות”. עלות המבצע הסתכמה ב-35 מליון ש”ח, רובה סביב עליות של פרסום ולוגיסטיקה. עלויות החיסון, כזכור, זניחות ביחס להוצאה הכוללת הזו (פחות משקל למנת חיסון).

מכירים את זה שמישהו עושה משהו שמשאיר אתכם פעורי פה מול רמת הציניות והחוצפה? אז זה מה שפגשתי בקבוצת הפייסבוק המופלאה “אמהות אומרות לא לחיסון הפוליו המוחלש”. שם פרסם אבישי מתיה את הפוסט הבא:

image

בואו נבין מה קורה פה.

משרד הבריאות שלנו, יחד עם ארגון הבריאות העולמי, זיהו סכנה פוטנציאלית והחליטו, אחרי שלא ניתן היה לעצור את ההתפרצות השקטה בדרך אחרת, לפעול להשלמת חיסון בקרב אוכלוסייה שהנה המפיצה העיקרית של הנגיף. ההחלטה הזו (שתואמת את שיטת הפעולה הנהוגה במקרים אלו) התקבלה לאור התפרצות קודמת במצרים, הפוליו הנפוץ בפקיסטן וכעת מקבלת חיזוק בעקבות ההתפרצות בסוריה. זה אומר שיש פוליו ויש חולים בפוליו, שהפוליו מתפשט במדינות שסביבנו ושמי שאינם מחוסנים או אינם יכולים להתחסן נמצאים בסכנה.

לא פשוט לחסן מעל מליון ילדים בבת-אחת. זו פעילות מורכבת מאוד מבחינה לוגיסטית. זה דרש להפעיל את טיפות חלב לשעות ארוכות, לשכור כוחות עזר רבים, להפעיל את קופות החולים, להקים מערך דיווח וריכוז מידע מיוחד ועוד ועוד. החלופה? לא לעשות ולקוות שלא יהיו חולים. לא בדיוק חלופה שאנחנו, כאזרחי ישראל, מוכנים לקבל בתחום הבריאות או בתחומים אחרים בחיינו.

הקושי של חיסון מעל מליון ילדים גדל מכיוון שהחיסון אינו חובה. נדרשת היענות של ההורים שיקומו ויקחו את ילדיהם לקבל את החיסון. היו הורים שהבינו את החשיבות, היו כאלו שהתלבטו ולבסוף חיסנו. והיו כאלו שלא. ולמה לא?

מרגע שהחלו הדיונים לגבי קיום מבצע החיסונים נחשפנו כולנו לתעמולה קיצונית של מתנגדי חיסונים (היי! תראו מי כאן!) וספגנו מידע שקרי ומוטעה לגבי החיסון: שאין מחלה. שהחיסון מסוכן. שהוא לא נבדק. שהחיסון יקר אז מישהו מרוויח כסף על חשבון הילדים. שהחיסון זול, אז נותנים חיסון "זבל" לילדים שלנו. שאף מדינה מערבית לא מחסנת כך את ילדיה ולכן גם עלינו לא לחסן. שהוא גרם לשיתוק אצל ילדים שחוסנו. שמשרד הבריאות מסתיר מידע, משקר, מסכן את הילדים.

את המידע הזה הפיצו ומפיצים אנשים שמציעים לטפל בכל מחלה באמצעות מינונים מסוכנים של ויטמין C, שמעדיפים שהילדים (ואתם!) יהיו חולים בשעלת (בין 10 המחלות הקטלניות בעולם) רק לא לחסן אותם, שמציעים להם חיסון הומאופתי נגד פוליו, ועוד ועוד.

וההורים שמעו ובחרו שלא לחסן. לא כולם מתנגדים לכל החיסונים, ולא כולם הבינו בכלל במה מדובר. אבל חוסר האמון והפחד שעוררו בליבם יצר את התגובה הנפוצה הבאה: “אני לא מבין בזה, אומרים לי שזה מסוכן, אומרים לי שמשרד הבריאות לא אומר לי את האמת והילדים שלי בכלל מוגנים מפוליו, אז למה שאסכן את ילדי?”

אז המליונים שנדרשו מכספי המיסים שלנו לצורך פרסום המבצע לא נדרשו רק כדי ליידע את הציבור אודות המבצע, אלא נדרשו בראש ובראשונה כדי להתמודד עם התעמולה השקרית של אבישי מתיה וחבריו. ועדיין יש לו את החוצפה להתלונן על העלות. לא רק שאתה מסכן את האוכלוסיה בחשיפה לנגיף מסוכן, אתה מחייב את הממשלה להוצאות גבוהות לצורך שכנוע אנשים שאתה הסתת נגד החיסון ולבסוף אתה מתלונן על העלות הגבוהה?

(כאן הופיעה דעתי המתומצתת על הנ"ל שנמחקה בעצת עו"ד הבית)

 


ועוד כמה הערות:

1. בוויכוחים עם מתנגדים, כשהוצגו נתונים על מליוני ילדים בפקיסטן שקיבלו בדיוק את אותו החיסון שניתן בישראל, היו אנטיחיסוניסטים שביטלו את המידע הזה כי פקיסטן אינה מדינה מערבית ולכן זה "לא רלוונטי". למה? כי הם ערבים? (פלג העיר לי, ובצדק, שזו טעות) אתם באמת חושבים שלפוליו משנה האם אתם אירופאים, אמריקאים, אסיאתיים או אפריקאים? נדמה לכם שיהודים מגיבים אחרת מערבים? ברפואה, בני אדם הם בני אדם.

2. טיעון מקסים אחר היה שאין סיבה לחסן כי שום מדינה מערבית אחרת לא מחסנת בחיסון המוחלש ולכן גם אנחנו צריכים להמנע ממנו. ובכן, שום מדינה מערבית אחרת לא נמצאת בשכנות למדינות מזרח תיכוניות מוכות פוליו. תשכחו מה"מדינה מערבית" – אתם לא בקנזס יותר. ישראל ממוקמת במזרח התיכון וככזו, היא צריכה להתמודד עם מה שהסביבה מכתיבה. גם אף מדינה מערבית לא הקימה חומת מגן נגד פיגועי טרור מהשטחים. אז מה?

3. כמות המידע שהיתה זמינה מרגע שהמבצע החל היתה יוצאת דופן. הלוואי שכל משרד ממשלתי היה מספק מידע בצורה הזאת. נכון, מדובר בגוף ממשלתי: כבד, מיושן… כשמתפרסם משהו חדש, הם לא מוציאים תגובה תוך חצי שעה. הם מפרסמים אותה תוך 3 ימים, אחרי שישבה וועדת מומחים. בהחלט יש (הרבה) מקום לשיפור, אבל המידע היה קיים והיה זמין לכל אורך הדרך. כך שהאמירה “משרד הבריאות מסתיר מידע” היא שקר גס בפני עצמו.

4. הסטטוס המדובר פורסם בקבוצה שמופעלת ע”י שירי גורמן, חברת הועד המנהל של עמותת “איזון חוזר” בראשות בעלה, יעקב גורמן. עמותת איזון חוזר, למי ששכח, היא אותה עמותה שתבעה את המדינה בבג"צ בדרישה לעצור את מבצע “שתי טיפות”. בית המשפט דרש מהם הוכחה לטענות שהחיסון מסכן את הילדים והם הודו שאין להם הוכחות כאלו ועקב כך משכו את התביעה. בהמשך טענו שהתביעה השיגה את מטרתה כיוון שהיא “העלתה למודעות” את החיסון המסוכן, סיכון שלא ניתן להוכיח. סיכון שלא קיים.

מודעות פרסומת

עוסקת בחווית לקוח דיגיטלית, מנכלית עמותת מדעת. כל הפרסומים מייצגים את דעתי האישית בלבד

עם התגית:
פורסם ב-הכל אודות אדוה
20 תגובות ב“מקפצה. להשתין. על כולנו.
 1. חוטהשני הגיב:

  אני אישית הלכתי לאיבוד עם כל המידע הסותר :-0

  ומעריב לדעתי צריך לשלם למדינה קנס על העוול והלובי שהוא עשה נגד החיסון (במקום שהעובדים ישלמו על פשלות של המדינה… knesset.gov.il/privatelaw/data/19/3/766_3_1.rtf)

  • אדוה לוטן הגיב:

   כן, מעריב בהחלט נתנו את שלהם, אבל הם לא היחידים.
   בכלל, הנוהג של חלק מהעיתונאים לקבל כתבות מוכנות ממתנגדי חיסונים ולפרסם אותם בלי לבדוק ובלי להפעיל שום שיקול דעת, הוא מקומם. (ואני בטוחה שזה ככה גם בהרבה תחומים אחרים).

   • חוטהשני הגיב:

    הלובי שיש כיום בתחום התרופות הוא הרסני.
    למשל בנושא הריטלין (שמציל ילדים שיש להם הפרעת קשב…) כל ה'עליהום' שיש מצד כולם (ח"כים, עיתונאים) נובע מכך שיש לובי עצום נגד התרופה (בעיקר לובי סיינטלוגי) ואז אותם עיתואנים – מבלי לקרוא שום דבר מעבר למידע שמתנגדי התרופה הפיצו להם – כותבים כתבות אנטי, יורדים בצורה זוועתית על כל מי שנותן את התרופה, מנסים לאסור את מתן התרופה וכויצב'…
    בעיני, התנהלות כזאת, היא גם מאד מסוכנת…

    • יואב קריסטל הגיב:

     דווקא במקרה של הרטלין יש לי התנסות אישית ומבחינת החוויה ההאישית שלי האליהום הוא קצת במקום, מדובר בתרופה שההשפעה של לחלוטין לא צפויה ושיכולה להציל ילדים אבל גם לעשות להם ממש רע. היחס לתרופה הזו בתור כדור פלא הוא מעוד בעייתי ועלול בהחלט לבוא במקום פתרונות לא תרופתיים חשובים יותר

     • אדוה לוטן הגיב:

      אני לא מכירה באופן אישי את הריטלין או תרופות אחרות מסוגה. אני מכירה אנשים שנשבעים שהיא הצילה אותם ואחרים שמייחסים לה רוע מוחלט. כשמדובר בהתנסות אישית, זו תמיד פרספקטיבה בעייתית מאוד, כי היא יכולה להיות אנקדוטלית לחלוטין.
      אני חושבת ששתי הגישות הן בעייתיות והדיון הציבורי צריך להיות הרבה יותר רגוע ומאוזן. ולכן, גם אם לך באופן אישי יש דיעה שלילית על התרופה, אני לא חושבת שיש להצדיק את ה"עליהום" המדובר. במיוחד שמי שמובילים "עליהום" כזה, בדרך כלל לא מוכנים לקבל בחירה בתרופה כפתרון כאשר זה בכל זאת הדבר המתאים.

     • ניר הגיב:

      התנסות אישית לא קובעת מדיניות בריאות. עד כמה שכולם אוהבים להתמקד בסיפור האישי שלהם. הביקורת צריכה להתמקד בהליך ההפצה ובמחקר.

 2. פלג הגיב:

  מסכים והכל, אבל משהו קטן בכל זאת צרם לי: פקיסטן היא לא מדינה ערבית בכלל, לא קרוב אפילו. היא מדינה מוסלמית, נכון, אבל לא ערבית. הם, וול, פקיסטנים.

 3. itsallaboutall הגיב:

  הערה להערה –
  כתבת -"בכלל, הנוהג של חלק מהעיתונאים לקבל כתבות מוכנות ממתנגדי חיסונים ולפרסם אותם בלי לבדוק ובלי להפעיל שום שיקול דעת, הוא מקומם"
  אני יכול לשנות מילה אחת במשפט שלך ונראה לי שהוא עדיין ישאר נכון –
  "בכלל, הנוהג של חלק מהעיתונאים לקבל כתבות מוכנות מ**יצרני** החיסונים ולפרסם אותם בלי לבדוק ובלי להפעיל שום שיקול דעת, הוא מקומם"

  • אדוה לוטן הגיב:

   ולכן המשפט הבא בסוגריים…
   ההבדל הוא, שפה מדובר בסיכון אוכלוסיות שלמות בציבור.
   אני מצטטת משפט שכתב ידידי ראובן נווה בנושא, שאמר שיש לדון "באינספור הכשלים התקשורתיים בנושא (בייחוד בעיתון מעריב), בדרך שבה חבורת שרלטנים דחפה את האג'נדה שלה תוך שימוש בלתי פוסק בהטעיות ובשקרים, וגם בכשלון של משרד הבריאות להתמודד מול השרלטנות הזו תוך ניהול קמפיין שהביא רק להעלאת סף הפאניקה."

 4. דניאל הגיב:

  כמה חבל שבעולמנו המשוגע, את דעתך על מר מתיה אסור לך לפרסם בעוד שהוא חופשי לזרוע פחד ובלבול על בסיס בורות, ללא מפריע ובלי לשאת בתוצאות.

  • אדוה לוטן הגיב:

   המממ, כן.
   אני מוכנה לוותר בשמחה על זכותי לקרוא לו ****, אם ימנעו ממנו להסית ולסכן את הציבור.

   • דניאל הגיב:

    עם כל הכבוד למר מתיה, אני חושב שלקרוא לו **** ואפילו $%$$# היה גורם הרבה פחות נזק ממנו. מצער שאי אפשר להגיש לו את החשבון על חלק מאותם מיליונים שפרסומיו תרמו לצורך בהוצאתם. אם היה אפשר לעשות זאת, גם אני לא הייתי מרגיש צורך לומר שהוא &&%$##*. במקרה זה, לפחות, כסף מזומן היה יותר טוב ממילים. אולי עורך הדין שלך יכול להסביר מדוע זה לא אפשרי. הרי אדם שזועק 'שריפה' באולם וגורם לפאניקה יישא בתוצאות מעשיו, אז מדוע לא מר מתיה והקבוצות הנלוות לו?

 5. Amnon Tzohari הגיב:

  אני אישית מכנה את אותם אנשי ימי הביניים "מכחישי מדע" במקום "מתנגדי חיסונים". זה נראה לי קרוב יותר לתיאור ממצה של פועלם ומשקף באופן הרבה יותר חד-משמעי את דעתם ביחס למה שמאפשר את החיים המודרניים שלנו.
  הייתי שמח אם עוד אנשים היו עושים כמוני בנושא הזה. (:

 6. אנדרז הגיב:

  בתור מי שחולק את דעתך ומוטרד מחוסר האחריות החברתית של מתנגדי החיסון הזדעזעתי מהערתך האחרונה. הקפיצה מ"לא ניתן להוכיח" סיכון ל"סיכון לא קיים" היא קביעה שגויה, מופקרת וחסרת אחריות בדיוק כמו קמפיין ההפחדה של מתנגדי החיסון.

  • אדוה לוטן הגיב:

   זו לא קפיצה מאחד לשני, זו הערה שמבוססת על מידע שמקורו במחקרים, מעקבים וקונצנזוס מדעי רחב.
   הסיכון בקבלת OPV בצורה שהוא ניתן בישראל, כלומר חיסון ביוולנטי (זנים 1+3) הניתן לאחר קבלת 2 מנות חיסון IPV, הוא אפסי. בכל העולם ידוע על מקרה אחד של שיתוק מחיסון חי לאחר שהילד קיבל חיסון מומת, מתוך 2.5 מילארד מנות חיסון. המקרה הזה לא אומת לגמרי ולכן לא פורסם במאמר, כלומר לא ברור שאכן היה קשור לחיסון. הסיכון של 1:2500000000 הוא כל כך קטן שלדעתי אפשר בשקט לקרוא לו "לא קיים".
   אני יכולה גם לספק לך references אם תרצה.

   • fdfsdfs הגיב:

    התוצאות העגומות של המבצע שתי טיפות – ילדים שפגועים ומשותקים מתוצאות הלוואי של החיסון בעל אפס סיכון

    • אדוה לוטן הגיב:

     לא כל שיתוק בילדים הוא שיתוק ילדים (Poliomyelitis). לצערי יש עוד גורמים לשיתוקים בעולמנו. האבחנה של שיתוק ילדים כוללת בין היתר נוכחות של נגיף הפוליו בגוף (במעי ובנוזל השדרה) ובילדים האלו זה לא נמצא.
     הרצון להאשים מישהו ברור לי, בעיקר כשמדובר במשהו מפחיד כל כך כמו שיתוק, אבל זה לא הופך את זה לנכון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

לצערי פייסבוק מסתירים את רוב העדכונים מדפים שנרשמתם אליהם. כדי להבטיח את קבלת העדכונים, עליכם להכנס לעמוד ולבצע את הפעולות הבאות:
1. העמידו את סמן העכבר על הריבוע בצד הימני העליון של המסך שבו כתוב Liked. ייפתח תפריט.
2. בראש התפריט מוצגת האפשרות Get Notifications. סמנו אותה.

אין בעיה. הזינו את האימייל שלכם כדי להרשם לבלוג ולקבל עדכונים על רשומות חדשות האימייל.

הצטרפו אל 76 שכבר עוקבים אחריו

Creative Commons License התכנים בבלוג זה מופצים תחת רישיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות 2.5 ישראל של Creative Commons, אלא אם צויין אחרת. לשימוש נא ליצור קשר במייל.

Add to Technorati Favorites

%d בלוגרים אהבו את זה: