יום לא הולדת

יום ההולדת שלי השנה היה נהדר. גם ביליתי עם אהובי בחופשה נפלאה ברומא (המלצות למסעדות יינתנו בשמחה), גם חגגתי עם משפחתי האהובה את החלפת הקידומת. יעלי נולדה לפני שלוש שנים, יום לפני תאריך יום ההולדת שלי ומאז אנחנו חוגגות בצוותא וגם עם עמית, בכורתי, שנולדה עשור לפניה ובשלהי חודש ינואר. אז יום הולדת אצלי הוא אירוע נחמד שתמיד קשור כך או אחרת גם לילדים, שאני אוהבת מאוד.

אבל יום ההולדת שלי לפני שנה נראה אחרת. את יום ההולדת הקודם שלי ביליתי בבית החולים אסותא ואף שבעלי עשה כמיטב יכולתו להנעים את זמני, מצב הרוח שלי לא היה מרומם במיוחד. שבועיים קודם לכן מיררתי בבכי מול מקל פלסטיק לבן שעליו מתנוססים שני פסים ורודים.


לקח לי שנה לשבת ולכתוב את הפוסט הזה. אולי זה קשור לחינוך שקיבלתי, שלא מדברים על כל "הדברים הנשיים האלו" בציבור. אולי זה קשור לכך שבמדינה שבה כולן מדברות על הריון ומנסות להרות, קצת לא נעים לדבר על הפסקת הריון. אולי סתם לקח לי זמן להתבשל עם זה.


שנתיים אחרי הלידה של יעל, עדיין לא התאוששתי – נפשית או פיזית – מההריון הקודם והניתוח הקיסרי. ובכלל, זה לא היה חלק מהתוכנית שלי, להביא עוד ילד. לא היה לי ספק שאני רוצה להפיל את ההריון ומהר ככל הניתן. הבחילות שליוו אותי בשלב הזה עזרו להזכיר לי למה אני רוצה להזדרז. הפלה זה לא כיף. כבר עברתי פעם אחת הפלה לא מתוכננת ואני לא מאחלת את זה לאף אחד. ובכל זאת, לא לרצות לעבור הפלה זו לא סיבה לעבור הריון.

אז מה עושה בישראל אשה נשואה בת 39 שרוצה לעבור הפלה? ניגבתי את הדמעות והתיישבתי על האינטרנט למצוא מידע עדכני בנושא. היום, אגב, כבר יש אתר pro-choice שנותן את כל המידע על הפסקת הריון. התברר לי שהפלה בישראל מחייבת אישור ועדה שמתכנסת בבית החולים וצריכה להמליץ האם לאשר את ההפלה או לא. על פי חוק ישנם קריטריונים מאוד ברורים – ומאוד מצומצמים – שמאפשרים להתיר לאשה להפיל:

 • האשה היא למטה מגיל 18 או מלאו לה 40 שנה.
 • ההריון נובע מיחסים אסורים לפי החוק הפלילי (אונס או גילוי עריות) או שהוא מחוץ לנישואין.
 • הוולד עלול להיות בעל מום רפואי או נפשי.
 • המשך ההריון עלול לסכן את חיי האשה או לגרום לאשה נזק גופני או נפשי.

pro-choiceגיל 39 זה כמעט 40, אבל עוד לא. עשיתי אולטארסאונד שלא יכול היה לגלות דבר לגבי בריאותו של העובר (מוקדם מדי), רק אישר שאכן אני מאוד בהריון. ולגבי נזק לי, הריון נוסף כנראה יביא אותי לתפוח למימדים בסדר גודל חדש שעוד לא היכרתי, אבל ללא נזק פיזי מוכח אחר (טפוטפו).

בפורומים קראתי סיפורים על המפגש עם ועדות ההריון. גיליתי שאני לא לבד בתחושת המצוקה, שאני במלכוד ואין לי מה לעשות. גיליתי שנשים רבות משקרות לועדה. בכתבה בהארץ הוצגו נתוני משרד הבריאות לפיהם יותר ממחצית הפסקות ההריון נובעות מ”יחסים אסורים”, או במילים אחרות – האשה מספרת שהילד לא מבעלה והועדה מאשרת. אולי בגלל שלשקר על הסעיפים האחרים קשה יותר? השקרים האלו, מתברר, יכולים אחר כך להתנקם באישה כיוון שהרישום על כך שעברה הפלה בגלל ילד שאינו מבעלה יכול לשמש את הבעל בבית הדין הרבני, אם וכאשר.

נתונים סטטיסטיים מחביאים מאחוריהם סיפורים מעניינים. למשל, 2% מהפונות לועדה לא מקבלות אישור. מה עושות אותן מאות נשים בשנה שאינן מקבלות אישור? מה אני אעשה אם לא אקבל אישור? בשלב הזה  התחלתי לחשוב על האפשרות שזה יקרה. להביא ילד רביעי זה לא סוף העולם. “אם לשפוט על פי נסיון העבר”, אמר לי בעלי, “הוא כנראה יצא די חמוד”. אבל מה זה יעשה לי? מה זה יעשה לזוגיות שלנו שנאבקת לשרוד בכל הריון? מה זה יעשה למצב הכלכלי שלנו ולרווחתם של הילדים האחרים? המחשבה על תינוק בבית מחממת ונעימה, אבל רק כאשר דחפתי את כל יתר המחשבות לארון קטן ואיימתי עליהן שישתקו.

אזרתי אומץ והתקשרתי לבית החולים הקרוב למקום מגורי וביקשתי לדבר עם העובדת הסוציאלית של הועדה להפסקת הריון. היא שמעה במה מדובר – אמרתי לה את האמת – והציעה לי להנדס שקר מפורט יותר: “זה הטלפון של ד”ר פלוני אלמוני, הוא עובד איתנו. תבקשי ממנו מכתב שאומר שאת סובלת מבעיה נפשית ולכן את צריכה להפיל”. אה, להמליץ לי לשקר שהזדיינתי עם גבר אחר זה לא מספיק מקצועי. אם כבר לשקר, אז שיהיה עם רופא פסיכיאטר. מעניין איך שקר מתועד כזה יוכל להתנקם בי בעתיד. אולי בתחקירים ביטחוניים או אם ארצה להתמודד על איזה תפקיד בכיר. היה לי ברור שלועדה בהדסה עין כרם  כבר לא אגיע.

אם כך, הפלה לא חוקית? איך בכלל מוצאים רופא שיסכים לעשות את זה? אני מוכנה לשלם, אבל אני לא מוכנה לסכן את הבריאות שלי בשביל זה.

הישועה נמצאה לבסוף בדמות בית החולים אסותא, שהיו מי שתיארו את הועדה להפסקת הריון שם בשם המחמיא (באמת!) “חותמת גומי”. בדיוק מה שהייתי צריכה. אני מקווה שאני לא עושה עכשיו בעיות לבית החולים הזה להמשיך ולאשר הפסקות הריון גם לנשים שבתי חולים אחרים היו מצקצקים בפניהן ושואלים אם יש לה מכתב מפסיכיאטר או אם היא בטוחה עם מי היא שכבה לפני שהתעברה. אין לי מושג כמה זה היה עולה לי בבית חולים אחר – לאסותא שילמתי 2000 ש”ח וזו היתה מתנת יום ההולדת שלי לעצמי.

העובדת הסוציאלית באסותא היתה חמה וסימפטית. היא מילאה איתנו טופס בגודל מפת שולחן וסיכמה עם יתר חברי הועדה ש-39 הוא מאוד קרוב ל-40 ואפשר לאשר על בסיס הגיל. את האישור קיבלנו מיד ומשם המשכתי לחדר הניתוח, הרדמה, גרידה והתאוששות. החיים שלי חזרו למסלולם.

מאז, הצער והחרטה על ההפלה שעשיתי מלווים אותי… לא, בעצם לא. אני שלמה עם ההחלטה שקיבלתי ומלאת הקלה על הפתרון שנמצא בדמות בי”ח אסותא, שמנע את הצורך לשקר או לעבור הפלה בלתי חוקית. אני עדיין כועסת על כך שהחוק במדינה שלי מחייב נשים להיות במצבים כאלו. הגיע הזמן לשינוי.

מודעות פרסומת

עוסקת בחווית לקוח דיגיטלית, מנכלית עמותת מדעת. כל הפרסומים מייצגים את דעתי האישית בלבד

עם התגית: , ,
פורסם ב-הכל אודות אדוה
19 תגובות ב“יום לא הולדת
 1. volcman הגיב:

  כמוך, אני מאוד שמח שנמצא פתרון מתאים. כמוך, אני חושב שזה נורא, שהמדינה לא משאירה לאישה את היכולת לקבוע מה יקרה לה ולמשפחתה בעקבות הריון.
  אמנם אני חושב שילד זה שמחה, אבל כשיש כבר 3 ילדים, זה אחרת לגמרי. לא יודע מה הייתי עושה במקומך, אם כי סביר להניח שהייתי מדבר עם אישתי (אני גבר) על זה שאני רוצה לשמור את ההריון, ושיוולד הילד.

  אני שמח בשבילך שקיבלת החלטה שאת שלמה איתה.

 2. עינת הגיב:

  קראתי גם אני את הכתבה האיומה על ועדות הפסקת ההריון ועל האפשרויות שיש לנשים במדינה שלנו, ואני בהחלט חושבת שחייבים שינוי. אני רק לא יודעת איך להתחיל, אם יש לך רעיון ו/או רצון להתחיל לשנות, אני יותר מאשמח לעשות זאת איתך

  • אדוה לוטן הגיב:

   איפה להתחיל? צריך לשנות את החוק. זהבה גלאון כתבה על זה בדף הפייסבוק שלה השבוע בעקבות תחקיר שהיה בידיעות אחרונות (לא קראתי). אולי אם מספיק נשים יקומו ויגידו "הגוף שלי, הבחירה שלי", זה יזיז משהו ומישהו.

 3. יניב ט הגיב:

  אדוה יקרה,
  איננו מכירים באופן אישי.

  כאדם דתי, אני מודה שקשה לי עם נושא מורכב כמו הפלות שאינן נובעות מהכרח רפואי וכדומה, אבל בהחלט מקבל את זה שהחיים בכלל הם נושא שיש לו היבטים רבים שאת חלקם מנית כאן (זוגיות, כלכלה, בריאות נפשית ובריאות זוגית – כל אלו נכונים ומדויקים).

  אני מעריץ אותך על האומץ ועל הכנות שאת מפגינה כאן בבלוג. עשית החלטה לא קלה, ואת עומדת מאחוריה באופן מכובד ומעורר השראה.

  מאחל לך רק בריאות ואושר. לרבים מאיתנו הקוראים יש מה ללמוד ממך.

  יניב

 4. הלה הגיב:

  תודה ששיתפת ולימי הולדת שמחים.

 5. אני איתך בכעסך. לדעתי, זה לא ישתנה עד שתהיה פה הפרדה מוחלטת בין דת למדינה. לצערי הרב לחרדים שהשקפת עולמם לא מהנאורות שאני מכירה, יש כח חזק מידי ולכן זה גם לא יישתנה.
  אם את לא עומדת בקריטריונים של וועדת ההפלות ולא שפר עלייך מזלך ליפול על עו"סית מבינה וועדה שהיא למעשה "חטתמת גומי", עומדות בפנייך רק שתי אופציות או לשקר ואין לדעת כיצד זה יחזור אלייך בעתיד כי לדברים כאלה תמיד יש נטייה לחזור אלייך כבומרנג או לעשות הפלה בלתי חוקית שהשלכותיה יכולות להיות הרות אסון.
  הפלות הוא לא נושא "סקסי". אף ח"כ (לפחות לא אלו שישבו עד עכשיו בכנסת) לא יירצה, לדעתי, להתעסק עם זה ולהרים עליו קהילה שלמה שאנטי-הפלה. לכן אני גם לא רואה את הנושא עולה למודעות הציבור.
  לפחות עמותת "אפרת" לא פנו אלייך, שמעתי גם סיפורים כאלה.
  מסכימה עם יניב, כל הכבוד על האומץ והכנות שלך.
  😉

  • אדוה לוטן הגיב:

   תודה יקירתי.
   יש כמה ח"כים, גם כאלו שישבו עד כה בכנסת, שעסקו בזה (למשל זהבה גלאון) אבל זה מסוג החוקים שהקואליציה מיד מפילה.
   לגבי אפרת, אני מניחה שאם הייתי מגיעה להדסה הייתי זוכה לפגוש אותם. דווקא הייתי רוצה שינסו, היה נחמד להוציא את העצבים שלי עליהן…

 6. רוית הגיב:

  תודה על הפוסט, נכנסתי להריון לא מתוכנן לאחר שני ילדים וקבעתי כבר תור לאסותא בעוד שבוע. לצערי ניתוח קוסמטי זוכה לתמיכת קופ"ח אולם החלטה של אשה בוגרת לגבי הדבר המשמעותי ביותר בחייה גוררת תשלום בין 4 ספרות (מעל גיל 40 אין החזר).

 7. […] פורסם במקור בבלוג של הכותבת, כמו כן, ראיון במסגרת התכנית "משפחה גרעינית" בגל"צ […]

 8. […] לוטן, יום לא הולדת, בבלוג "שש בבוקר". אדוה לוטן מספרת על הדרך שנאלצה […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

לצערי פייסבוק מסתירים את רוב העדכונים מדפים שנרשמתם אליהם. כדי להבטיח את קבלת העדכונים, עליכם להכנס לעמוד ולבצע את הפעולות הבאות:
1. העמידו את סמן העכבר על הריבוע בצד הימני העליון של המסך שבו כתוב Liked. ייפתח תפריט.
2. בראש התפריט מוצגת האפשרות Get Notifications. סמנו אותה.

אין בעיה. הזינו את האימייל שלכם כדי להרשם לבלוג ולקבל עדכונים על רשומות חדשות האימייל.

הצטרפו אל 76 שכבר עוקבים אחריו

Creative Commons License התכנים בבלוג זה מופצים תחת רישיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות 2.5 ישראל של Creative Commons, אלא אם צויין אחרת. לשימוש נא ליצור קשר במייל.

Add to Technorati Favorites

%d בלוגרים אהבו את זה: