מראה מראה

* לא, לא הסרט.

מראות הן דבר מאוד מענין. מצד אחד, הן משקפות אותנו בצורה מושלמת ומדויקת, במידה שלא מאפשרת התעלמות. מצד שני, כמו כל מציאות, אנחנו רואים מה שאנחנו רוצים לראות (מה שאפשר לי להגיע למשקל שהגעתי אליו למרות התעקשותה של המראה לשקף אותי בכל תפארתי). ובכל זאת, אני לא יכולה להתעלם מההשפעה שיש למפגש היומי שלי עם המראה על התפיסה שלי את עצמי ועל האופן שבו אני מרגישה.

לפני 8 שנים הייתי בעודף משקל גבוה ובכל פעם שהסתכלתי במראה תהיתי מי זו במראה שלי. כשהייתי עוברת ברחוב ומציצה בחלונות ראווה הייתי מתפלאה מי זאת השמנה שמסתכלת עלי בחזרה. קיבעתי במוחי תמונה מנטאלית של עצמי בגיל 17, תמונה שביחס אליה מדדתי את עצמי במשך הרבה מאוד שנים. באופן מפתיע, זו היתה אכזבה מתמדת. היום אני לא חושבת על עצמי כעל בת 17 יותר (רואים? התקדמתי). אני מסוגלת להתמודד עם הדמות שנשקפת אלי מהמראה, גם אם אני לא אוהבת את מה שאני רואה.

אבל בכלל לא על זה רציתי לדבר! אם נשתמש בתפקידה של המראה כמשקפת המציאות, יש כל מני סוגים של מראות. המראה שבה אני משתמשת כל הזמן בדיאטה הזאת, היא יומן האכילה. רות התעקשה שאנהל אחד כזה, כיוון שהנסיון שלה, מגובה ע”י מחקרים בעולם, הוכיחו שלניהול יומן אכילה יש השפעה חיובית גדולה על הצלחה באיבוד משקל.

בהתחלה היה לי קשה. החזקתי פנקס קטן ורשמתי בו את מה שאכלתי, אבל לא הרגשתי שזה נותן לי משהו וכל הזמן הייתי שוכחת לכתוב ביומן. למרות זאת גיליתי כל מני דברים מעניינים, למשל גיליתי שיש לי ההרגל לאכול בזמן הנהיגה. הוא נובע מכך שארוחת הבוקר שלי בדרך כלל נאכלת תוך כדי הנסיעה לעבודה ואילו בכיוון השני אני אוכלת לעיתים קרובות כדי להלחם בנמנום הצהריים. אבל שמתי לב שהדחף לנשנש משהו מופיע בשניה שאני יוצאת לדרך. נגד נמנום הצהריים אנסה להלחם באופן אחר, בעזרת אכילת משהו עשיר בחלבון לפני הנסיעה.

המשכתי לחפש דרך יותר אפקטיבית לנהל את היומן וכהרגלי פניתי לטכנולוגיה. חיפשתי כלי און-ליין שמאפשר את הרישום, מספק פידבק ויזואלי ודוחות על המידע שהזנתי ומאפשר לנהל מאכלים וחומרי גלם משלי. היה לי חשוב שלכלי הזה תהיה גם אפליקציית מובייל, כדי שאוכל להזין מידע גם כשאני לא מול מחשב. לבסוף רציתי למצוא כלי שיודע להציג גם מידע על האינדקס הגליקמי של המזון, בהתאם לדיאטה שבחרתי.

לבסוף מצאתי אתר שענה על מרבית הדרישות, אף שלא כולם. מצאתי אתרים ישראליים שמספקים יומן אכילה: נטוגרין שעושה רושם טוב, ו-food dictionary שפחות מוצלח אבל מספק. לאף אחד משניהם לא קיימת אפליקציית מובייל, מה שפסל אותם מבחינתי. האתר שבחרתי הוא אתר אמריקאי בשם MyFittnessPal.com, שמאפשר הזנת מידע און ליין באינטרנט, בסמארטפון וב-iPad.

בפתיחת החשבון התבקשתי להזין כל מני נתונים על עצמי (גובה, משקל נוכחי, משקל מטרה, רמת פעילות גופנית) והאתר הציע לי צריכת קלוריות יומית, שהתאמתי לפי שיקול דעתי. בהמשך יכולתי להזין את הפרטים של יומן האכילה בחלוקה לפי ארוחות, עם אפשרות להגדיר בעצמי אחר איזה ארוחות אני רוצה לעקוב. תוך כדי הזנת היומן מקבלים סיכום של צריכת קלוריות, שומן, חלבון ופחמימות, וכן כמה נותן מההקצבה היומית שלי. מכיוון שאני בעיקרון לא סופרת קלוריות אלא מקפידה על כללים אחרים, פחות אכפת לי אם עברתי את קצבת הקלוריות היומית שלי או לא. יחד עם זאת, אי אפשר להכחיש שלראות את המספרים האלו בירוק ואדום משפיע עלי ברמה מסויימת. אני בעיקר משתמשת בזה כדי לוודא שלא אוכל מעט מדי.

mfp4

mfp3

כמובן שניתן להזין גם מידע על המשקל כדי לעקוב אחרי ההתקדמות וכן אפשר להזין פרמטרים אחרים אם בוחרים לעקוב אחריהם, כגון היקפים או אחוזי שומן בגוף. האתר מספק גרפים נחמדים, יותר או פחות אפקטיביים. מבחינתי המגרעת העיקרית של היישום הזה היא שהוא לא מספק שום מידע לגבי האינדקס הגליקמי של המזון. אבל לא מצאתי אף כלי כזה…

mfp2

כרגיל, נראה שרות צדקה. עצם ניהול היומן מכוון אותי להיות מאוד מחושבת ומודעת למה שאני אוכלת. היומן משקף בצורה מאוד טובה ומיידית מה וכמה אכלתי במהלך היום. מילוי היומן הוא עוגן מסויים שעוזר לי להשאר מחוברת לתוכנית הדיאטה שלי.

מומלץ 🙂

מודעות פרסומת

עוסקת בחווית לקוח דיגיטלית, מנכלית עמותת מדעת. כל הפרסומים מייצגים את דעתי האישית בלבד

עם התגית: , ,
פורסם ב-הכל אודות אדוה, טכנולוגיה אנושית
12 תגובות ב“מראה מראה
 1. חנה הגיב:

  העיקר שזה מתקדם בכיוון הנכון, כך זה נראה! כל הכבוד

 2. Ran Bar Yaakov הגיב:

  אני נתקעתי עם נמנמת הצהריים. מדוע אכילת דבר מה עשיר בחלבון ימנע את הנמנום? מנסיון אישי נראה לי שדווקא עיכול דבר מה חלבוני גורם יותר לנמנמת מאשר, נניח, תפוח.

  • אדוה לוטן הגיב:

   זה תלוי. במקרה שלי, אני נוטה לחשוב שהנמנום נובע מנפילת סוכר, שכדי למנוע אותה צריך לאכול משהו עשיר בחלבון. אבל אני לא מדברת על סטייק, אלא משהו קטן יותר. נניח יוגורט או ביצה…

 3. sekeles הגיב:

  לעיתים נמנום הוא פשוט תופעת לוואי של עייפות.. ואולי זה מה שהגוף זקוק לו באותו רגע ולאו דווקא סוג מסויים של מזון. מצד שני ישנן דרכים שונות ומגוונות לשמור על רמת אנרגיה גבוהה, אם זו המטרה … חלקן באמת קשורות לשמירה על איזון הורמונלי, עומס גליקמי וכ"ו..באמצעות תזונה, דיאטת דלת נתרן.. ותוספי מזון או מיני ממריצים כגון קפה או שוקולד מריר..או מזונות שמתפרקים בקצב "נכון" כי יש בהם גם פחמימה מורכבת וגם משהו שומני מה"שומן הטוב" או תזמון הגיוני יותר לאורך שעות היום בין מזונות שמכילים סיבים לבין מזונות שמכילים חלבון.. ועד ענייני אורח חיים שכוללים את מצב הסטרס הכללי, סוגי פעילות גופנית והתזמון של הפעילות סביב שאר הפעילויות במהלך היממה… מה שבטוח שאין פה מתכון פלאים שפותר הכל.. אז לאובססיבים שביננו מדובר בעבודת לימוד עצמי סובייקטיבית ומייגעת כדי להגיע לאיזון שאפשר לחיות איתו בשלום גם פיזית וגם מנטלית ולאורך זמן (לפחות עד לנקודה שאפשר יהיה להגיד עלינו שמתנו בריאים).. ואכן הטכנולוגיה כמו הכלי שהצעת פה עוזרת לחלק מהאנשים.. כמו גם שיטות של שיתוף קהילתי ביעדים ומעשים..אפליקציות כמו נוום ואנדומונדו.. שאתה יכול להכריז לכל החברים שיצאת או חזרת מריצה או עמדת בייעדי דיאטה כאלו ואחרים….וכ"ו…. בהחלט נושא מרתק עם תמורה מאוד חשובה והיא שמירה על הבריאות..

  • אדוה לוטן הגיב:

   אני חושבת שעלית פה על נקודה – איך למצוא מה נכון לנו מבלי להכנס לאובססיביות… וגם, איך לעשות את זה תוך כדי התמודדות עם המציאות. למשל, המציאות שמכתיבה שבשעה 15:00, במקום לעשות מה שאני רוצה (שנ"צ!) אני עושה מה שאני צריכה (נוהגת הביתה).

 4. betterinvestwell הגיב:

  כן יש מי שעבורו לאזן את האובססיביות יותר קשה מלהתעלם ממה שהוא/היא רואים או חשים כשהם מסתכלים במראה… אבל הרמת פה לעוד הנחתה וזה יעד לא פחות חשוב – להגיע למצב שתוכלי להגיד לעצמך שאת צריכה לעשות מה שאת רוצה..

 5. ohadinbar הגיב:

  נושא שמתקשר יפה לכלי הזה הוא "משחוק" – Gamification
  אם זה מעניין אותך אז אולי הקורס הזה ידבר אליך: https://www.coursera.org/course/gamification

 6. יעל הגיב:

  היי אדוה!
  רציתי להגיד תודה על שהכרת לי את האפליקציה. זו אומנם עבודה לא קלה לכתוב כל יום מה אכלתי, לחפש בדיוק את המרכיבים ולהכניס את הקלוריות של כל דבר שנכנס לפה אבל זה בהחלט עובד!
  ירדתי בשבועיים שני קילו ואני במגמת ירידה!
  מעבר לעובדה שרואים תוצאות זה גם נחמד כשהפלאפון שלך אומר לך כל הכבוד 🙂

  אז תודה שוב תודה ותודה רבה!

 7. […] מתאימה ולבסוף בחרתי ב-MyFitnessPal. על האפליקציה שמצאתי כתבתי פה בפירוט ואני ממשיכה להשתמש בה גם היום, יום יום. מעבר לכך שהיא […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

לצערי פייסבוק מסתירים את רוב העדכונים מדפים שנרשמתם אליהם. כדי להבטיח את קבלת העדכונים, עליכם להכנס לעמוד ולבצע את הפעולות הבאות:
1. העמידו את סמן העכבר על הריבוע בצד הימני העליון של המסך שבו כתוב Liked. ייפתח תפריט.
2. בראש התפריט מוצגת האפשרות Get Notifications. סמנו אותה.

אין בעיה. הזינו את האימייל שלכם כדי להרשם לבלוג ולקבל עדכונים על רשומות חדשות האימייל.

הצטרפו אל 76 שכבר עוקבים אחריו

Creative Commons License התכנים בבלוג זה מופצים תחת רישיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות 2.5 ישראל של Creative Commons, אלא אם צויין אחרת. לשימוש נא ליצור קשר במייל.

Add to Technorati Favorites

%d בלוגרים אהבו את זה: