ואף על פי כן, סוב יסוב

לפני כמה ימים סיפר לי נועם על שיעורי מדעים. הם לומדים מושגים אסטרונומיים, נושא שמרתק אותו במיוחד. אז דיברנו קצת על הנושא ובין היתר דיברנו על סיבוב כדור הארץ – סביב השמש וסביב עצמו, ועל סיבוב הירח. כשציינתי שגם הירח מסתובב סביב השמש וסביב עצמו, טען נועם בלהט כי הירח אינו מסתובב סביב עצמו, כך אמרה המורה.

“יכול להיות שהמורה טעתה”, אמרתי לו, “אבל הירח אכן מסתובב גם סביב עצמו”. ואז הגענו לחוג ג’ודו, וכל העניין נשכח. לפחות, אני שכחתי.

היום הלכנו ליום הורים בבית הספר. נחת מזוקק: נועם תלמיד טוב, משקיע, משתתף, מקבל ציונים טובים, משתפר כל הזמן. המחנכת קראה את חוות הדעת של המורות השונות, וכשהגיעה למורה למדעים, קראה את חוות הדעת שלה ואז אמרה בחיוך שהמורה למדעים גם מוסרת שהיא בדקה, ולא – הירח לא מסתובב סביב עצמו.

הקפה סינכרונית

הקפה סינכרונית, מקור: וויקיפדיה

מסתבר שבשיעור שהתקיים בשבוע שלאחר מכן, נועם אמר בכיתה שהירח מסתובב גם סביב צירו, והמורה אמרה שתבדוק. היא בדקה וזו היתה המסקנה. בשלב הזה כבר התחלתי לפקפק בעצמי. אמרתי שזה נחמד שאנחנו צריכים לבדוק את עצמנו, ושנקרא על זה בבית, ואכן פתחנו וויקיפדיה מיד עם הגיענו הביתה, כדי לוודא שלא התבלבלתי. למרבה ההקלה, האנציקלופדיה החופשית אישרה את מה שזכרתי – הירח מקיף את עצמו, הקפה סינכרונית.

כדי שלא לשלוח את הילד לקרב התנצחויות מול המורה, הסברתי לו מה זה אומר, כולל הדגמה עם תפוח וקלמנטינה. מאוחר יותר מצאתי סרטון שמדגים מצויין את הרעיון. אחר כך לקחתי קובץ word וערכתי במהירות את המידע שמסביר מה זה אומר. הדפסתי ונתתי לנועם, שפשוט יתן למורה.

אני רק מקווה שהמורה תקבל את הפינגפונג הזה ברוח ספורטיבית, ותדע להעריך את הרצון ללמוד ולא תחשוב שזו התנצחות…

עדכון: דיברנו עם המורה, שאמרה שנועם מוזמן לדבר על זה בכיתה. היום אמנם נועם הציג את הנושא בכיתה, והמורה נתנה לו ציון בונוס בזכות זה ותלתה את דף ההסבר שהכנו במסדרון. כל הכבוד לנועם וכל הכבוד למורה!

מודעות פרסומת

עוסקת בחווית לקוח דיגיטלית, מנכלית עמותת מדעת. כל הפרסומים מייצגים את דעתי האישית בלבד

עם התגית: ,
פורסם ב-הכל אודות אדוה
14 תגובות ב“ואף על פי כן, סוב יסוב
 1. הדס הגיב:

  הי אדוה,
  שמחה לשמוע על (עוד) אמא משקיעה ומעורבת… נראה לי שבכל זאת שווה לך בהזדמנות לדבר עם המורה בעצמך (למה לך לשים את נועם באמצע… ?).

  בהצלחה !
  הדס

 2. איתן הגיב:

  היא צריכה להיות מורה טובה שמבינה עניין כדי שלא להכנס להתנצחות.
  עוד דרך לדעת מי מלמד את הילדים… 🙂

 3. Adi Leibovich הגיב:

  הקפה סינכרונית תסייע לו כנראה גם באוצ'ימטה שלו.

 4. גיא הגיב:

  אני חייב לומר שהעניין קצת מטריד אותי. אולי אפילו קצת יותר מ"קצת".
  כן – אני שמח שהמורה החליטה לא "להתנצח" עם העובדות, ושהיא נתנה לבן שלך בונוס – אבל אני חושב שהיא בעיקר צריכה להוריד לעצמה ציון, על חוסר ידיעה בסיסית כל כך.

  לעזאזל! היא מורה למדעים!
  את מי לוקחים היום ללמד את התחום הזה?! בסוף היא עוד תתחיל ללמד בריאתנות ושכדור הארץ הוא שטוח… מה נהיה עם המורים היום?! "היא בדקה, ולא – הירח לא מסתובב סביב עצמו".

  אני מצטער – אבל זו נראית לי התנצחות ועוד איך.
  ילד שלומד בבית ספר מדעים (ואני מתכוון מן הסתם לילדים שלפעמים הם פחות אינטיליגנטיים מהבן שלך, ואינם מוכנים להתווכח עם המורה שלהם), עלול להתבלבל בסופו של דבר.

  זה בערך כמו הסיפור שהיה לי עם המורה, מחנכת הכיתה שלי, שלימדה תנ"ך כשהייתי בתיכון ברעננה. לי, כנער סקרן מאוד, וכמי שהתקרב בצעירותו לדת (אל דאגה, כבר הספקתי לברוח מהדת הזו כמו מאש, אם כי בזמנו לקחתי את העניין ברצינות תהומית), היו המון שאלות, וגם לא מעט ספקות. היא – שלא היתה אישה דתייה, אלא סתם עצלנית – סירבה לפתח דיונים בנושאים שונים הקשורים לתנ"ך, וענתה לי במקרים רבות ב"ככה זה".

  התשובה הזו נראתה לי אז ונראית לי היום ממש דפוקה.
  אם אין לך תשובה – את יכולה לומר שאין לך מושג, באמת לבדוק לעומק – ולתת (או לא לתת) תשובה בהמשך. אבל לומר שבדקת, ושהתשובה היא "ככה זה", זה חוצפה. מורה אמורה להיות אשת פדגוגיה סמכותית, כזו שהילדים פונים אליה בשאלות בכוונת תחילה לקבל תשובות מהימנות.

  אם המורה מתעקשת על זה ש"היא בדקה", דבר שברור שהיא לא עשתה במקרה הזה – כל מטרת החינוך בבית הספר שווה (ותסלחי לי על הצרפתית) לתחת. לצערי, זה רק מוכיח איך רמת החינוך ורמת המורים היום היא נפילה אחת גדולה.

  • אדוה לוטן הגיב:

   כמובן שאתה צודק. האמת שמאז שפירסמתי את הסיפור הזה, כמעט כל אחד מספר איזה סיפור זוועה כזה או אחר.
   וכן, רמת הציפיות שלנו נמוכה עד להעציב.

   • גיא הגיב:

    אותי מפחידה מאוד העובדה שאנחנו נעשינו סלחניים כלפי הבורות הזו של המורים. אנחנו מקבלים את העובדה שהמורים של היום הם לא מה שהיו פעם – ועוזבים את זה.

    העניין הוא, שהרבה מורים לא צריכים להיות במערכת. זו עובדה כואבת, שלצערי בגלל ועדים חזקים מדי – לא נעשה שום דבר כדי לטפל בה. הכי קרוב לטיפול בזה היה שלמה דברת (זוכרים את הוועדה של לימור?), אבל גם את המסקנות של הוועדה הזו גנזו (שזו מילה יפה ל"זרקו לפח הזבל של ההיסטוריה"). המורים האלה יוצרים ילדים עייפים, נערים שאיבדו את הסקרנות שלהם – בגלל שבכל פעם שהם מרימים את ראשם ומנסים להטיל ספק במורה, הוא עונה "ככה זה", ובכך מסיים את הוויכוח – גם אם הוא ממש לא צודק.

    לעירא ולי יש ידידה מאוד טובה, מורה לאנגלית, שמלמדת רק באופן פרטי, ומסרבת לעבוד במערכת החינוך הממלכתית – ואני מבין אותה לגמרי. היא אומרת שהמורים צריכים להרכין את ראשם בפני תכניות לימוד מיושנות, שגורמות לילדים לרצות לברוח מהשיעורים ולא ללמוד. העניין הוא, שרק השבוע הודיעו במשרד החינוך ובמועצה להשכלה גבוהה, שהם מתחילים להעלות את רף הקבלה לאוניבסיטאות ולמכללות בכל מה שקשור לידע ולציונים באנגלית. הבדיחה הגדולה היא, שאין סיכוי ששום דבר ישתנה – אם לא ישנו את כל מערך השיעורים באנגלית. מן היסוד. העולם השתנה, צורת הלימוד השתנתה, אנגלית היא שפה שכל אחד חייב לשלוט בה כדי להתנהל בכפר הגלובלי – אבל נראה שלימודי השפה עדיין מקבלים את אותה נישה של "שפה זרה", למרות שראוי שהיא היתה מקבלת נישה אחרת לגמרי – של שפה שחשיבותה אינה פחותה מזו של העברית (משפט חביב שאמר לי בזמנו המורה שלי לסינית: "שפה זרה נוספת חייבים ללמוד. אז האופטימים לומדים סינית, והפסימים לומדים ערבית..").

    את אחת הדוגמאות המבהילות שיצא לי להיתקל בהן, חוויתי בתואר במנהל עסקים למנהלים, שאותו סיימתי בקיץ האחרון במרכז האקדמי רופין. נתקלתי – ואני עדיין נתקל שם כמתרגל – בסטודנטים שפשוט מפחדים להתמודד עם טקסטים באנגלית – לא משנה כמה פשוטים או סבוכים. הם לא מגיעים בכלל לקרוא באנגלית, כי הם מפחדים. הם מעדיפים לשלם לאדם חיצוני שיתרגם להם את המאמרים. ואלה אמורים להיות אנשים שהם כבר בסביבות שנות ה-30-40 לחייהם (בני הדור שלי), מנהלים כבר תקופה לא קצרה – והם לא מסוגלים להתבטא באנגלית! הם בקושי מצליחים להוציא משפט אחד שלם בשפה הזו! מילא אם הם היו בודדים – אבל זה פשוט הפוך – דווקא הבודדים הם אלה שכן מצליחים להתבטא באנגלית. זה פשוט מגוחך! את יודעת כמה פעמים ביקשו ממני חברים לכיתה לתרגם עבורם מאמרים? (לשמחתי, למדתי אנגלית עוד לפני עברית, בזכות סבא שלי, שלפני גיל 5 התחיל ללמד אותי לאהוב את השפה ולקרוא ספרים ולהקשיב לתכניות באנגלית). אין לי ספק, שאם הייתי "תוצר" של מערכת החינוך הממלכתית בלבד, לא הייתי שונה מחבריי לכיתה בתואר האחרון.

    אז עכשיו הם רוצים להעלות את הרף. יופי להם. זה פיתרון נפלא, רק שאין לו שום קשר למציאות. האשמה היא לא רק בתלמידים, אלא בראש ובראשונה במערכת, שמאפשרת להם לצאת עם בורות כל כך מופגנת, עם עצלנות, עם עייפות – ולפני הכל – מערכת ששאבה מהם כל טיפת סקרנות שהיתה להם כילדים.

    כמו שאת מבינה – יש לי בטן מלאה על מערכת החינוך הישראלית.
    סליחה אם שפכתי קצת יותר מדי קיטור. פשוט העניין הזה שמורים שולחים הביתה תלמידים, עם תשובה כמו "בדקתי – וככה זה", מבלי שהדברים באמת נבדקו – מצליחה להרתיח אותי. בעתיד הילד שלי (שעוד לא נולד לי. אני מניח שהוא יהיה בתכנון בקרוב) גם ייאלץ ככל הנראה ללכת ולהתחנך במערכת הזו. וזה באמת מפחיד אותי.

    • אדוה לוטן הגיב:

     אתה צודק לגמרי, אבל אני מפרידה בין שני דברים – המלחמה על כך שילדנו ילמדו במערכת חינוך נורמלית, והילדים הפרטיים שלי. בהקשר להם, יש לי שלוש אפשרויות: או ללמד אותם לבד בבית (המשפחה שלנו לא בנויה לזה), או לשלוח אותם לחינוך פרטי (כנ"ל וזה לא תמיד מספק את הסחורה) או לשלוח אותם למערכת הזו ולהשתדל לספק מצדי את מה שהמערכת לא נותנת. ובלית ברירה זה מה שאני עושה.
     הציפיות שלי מהמורים הן כל כך נמוכות, שאפשר רק להפתיע אותי לטובה.

 5. עירא - Ira הגיב:

  התשובה שצריך היה להגיד כאן היא "נעילת גאות". גופים שמסתובבים זה מול זה כמו פלנטה וירח או שמש ופלנטה, מושכים את המסה החופשית החד של השני (ים או ליבה מותכת) בצורה א-סימטרית, לכן יש גאות ושפל. הגאות הזו יוצרת חיכוך שמאיט את הסיבוב עד שבטווח הארוך ננעל כל גוף בצורה שמראה תמיד את אותו הצד לגוף השני. כדוה"א הצליח לנעול את גאות הירח (העובדה שזה קרה כ"כ מהר היא ההוכחה שיש לירח ליבה נוזלית), ולירח יש אכן צורה יותר אגסית מאשר עגולה בשל כך, והוא תמיד מראה לנו את אותו הצד (הוא מסתובב סביב עצמו בדיוק באותו מחזור של סיבובו מסביבנו). הירח לעומת זאת עוד לא הצליח לנעול את כדוה"א. הוא מאיט אותנו, מאריך לנו את היממה במיקרושניות כל שנה, אבל לנעול אותנו כך שרק צד אחד של הפלנטה יראה לירח יקח יותר שנים מאשר שארית חיי השמש, אז לא לדאוג.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Tidal_locking

 6. אריאל הגיב:

  אולי אפשר להוסיף, ידוע לכל מי שהביט בירח שהירח תמיד מפנה את אותו הצד באופן קבוע כלפיי כדוה"א וידוע גם שהירח מקיף את כדוה"א במשך החודש הירחי, הדרך היחידה שבה זה אפשרי היא שהעצם יסתובב סביב צירו באותה מהירות זוויתית שבה הוא מקיף את כדוה"א.

  אריאל, מורה למדעים בעצמו, שלמד להגיד לא יודע וטעיתי.

 7. כל הנושא של הירח שמראה את צידו האחד (למעשה רואים קצת יותר בגלל אפקטי ליברציות שונים ובסך הכל כ-60% משטח הירח נראה מכדור הארץ, לא משנה) קשה מאד לתפיסה. גם בלי הקצב הזהה, עצם התובנה שגוף הסובב גוף אחר, סובב באותו זמן סביב צירו אינ טריוויאלית. מכונית עושה הקפה בכיכר. האם חשבתם פעם שחוץ מזה שהמכונית הקיפה את הכיכר היא עשתה גם הקפה אחת סביב עצמה? זו הדוגמה שאני תמיד מביא ואז הוליםכ ועומדים באמצע הכיכר ומחכים שתהיה מכונית ומסתכלים עליה (תוך כדי סיבוב סביב עצמנו כמובן) ואכן הפלא ופלא פתאום מבינים שלמעשה בגלל הסיבוב של המכונית סביב עצמה כאשר היא מקיפה את הכיכר רואים תמיד רק צד אחד של המכונית… נסו ותנהו ולילד חובב האסטרונומיה, שימשיך כך ויכול גם לבקר באתר האסטרונומי שלי gadieid.blogspot.com
  ורצוי לפני שהוא מתווכח עם המורה אם רואים את הירח ביום (טעות נפוצה לא פחות)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

לצערי פייסבוק מסתירים את רוב העדכונים מדפים שנרשמתם אליהם. כדי להבטיח את קבלת העדכונים, עליכם להכנס לעמוד ולבצע את הפעולות הבאות:
1. העמידו את סמן העכבר על הריבוע בצד הימני העליון של המסך שבו כתוב Liked. ייפתח תפריט.
2. בראש התפריט מוצגת האפשרות Get Notifications. סמנו אותה.

אין בעיה. הזינו את האימייל שלכם כדי להרשם לבלוג ולקבל עדכונים על רשומות חדשות האימייל.

הצטרפו אל 76 שכבר עוקבים אחריו

Creative Commons License התכנים בבלוג זה מופצים תחת רישיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות 2.5 ישראל של Creative Commons, אלא אם צויין אחרת. לשימוש נא ליצור קשר במייל.

Add to Technorati Favorites

%d בלוגרים אהבו את זה: