כביש 1: תכנון 0

שדרוג כביש 1 יפגע קשות במבשרת ציון וישובי פרוזדור ירושלים.

מי שאין לו סבלנות לקרוא, מתבקש לדלג ישר לסוף. [עדכון – פרטים לגבי ההפגנה]

אני חושבת שאין אזרח בישראל שלא קרא או שמע פעם על תוכנית כזו או אחרת של הממשלה, ונד בראשו בתדהמה על חוסר המחשבה או חוסר ההתחשבות בצרכי האזרחים. זה דבר אחד כשאני קוראת את זה בעיתון לגבי משהו שלא נוגע לי ממש. זה דבר אחר כאשר מדובר במשהו שעתיד להשפיע עלי באופן ישיר ביותר.

בשבועות האחרונים, מתבררת לתושבי מבשרת ציון תמונה עגומה מאוד. ממשלת ישראל אישרה בתחילת אפריל את תוכנית השדרוג של כביש מספר 1, תוכנית שהוגשו נגדה מאות אלפי התנגדויות ע”י תושבי פרוזדור ירושלים.

מטרת התוכנית היא לשפר את הבטיחות ואת מהירות הנסיעה בכביש 1. היא כוללת, בין יתר הדברים,  ביטול גשר הראל וחפירת מנהרה מתחת לקסטל במקום העלייה המפורסמת; בניית גשר בעמק מוצא – הפעולות האלו “יישרו” את הנסיעה דרך הקסטל ועמק מוצא, עד העליות לירושלים. בדרך גם יהרס הנוף של הכניסה לירושלים ויחוסל נחל ארזה, ויחד איתם תחוסל איכות החיים של תושבי מבשרת ציון וסביבתה.

מבשרת ציון מונה כיום כ-30,000 תושבים, והיא נמצאת במקום המאפשר גישה נוחה יחסית הן לירושלים והן לתל-אביב, עבור משפחות רבות המחלקות את חייהן בין אזור ירושלים והמרכז. סביב למבשרת מספר ישובים קטנים יותר כגון בית זית, מוצא עילית ומוצא תחתית.

מחלף הראל לאחר שדרוג כביש 1עם מימוש תוכנית השדרוג, תבוטל הכניסה המזרחית למבשרת (באזור מוצא) וכל התנועה היוצאת ממבשרת – לכל הכיוונים – תנוקז למנהרה אחת ותשתלב שם עם התנועה המגיעה מירושלים לכיוון תל-אביב. רק בהמשך הדרך, קרוב לאבו-גוש, ניתן יהיה להסתובב ולנסוע לכיוון ירושלים. המשמעות של שינוי זה תהיה שכל התנועה היוצאת ממבשרת ציון תצטרך להשתלב בכביש הראשי, דבר שיצור פקקי תנועה אדירים ביציאה ממבשרת ולמעשה בכל הישוב, בכל בוקר.

גם התנועה הנכנסת לישוב תהיה דרך אותן מנהרות. למעשה, כל התנועה המגיעה מכיוון המרכז והשפלה תתנקז לאותה מנהרה ממנה תהיה הכניסה היחידה למבשרת ציון. תושבי מבשרת, מוצא ובית זית שיגיעו מירושלים, יסעו עד אבו גוש, ושתלבו בתנועה המגיעה מתל-אביב. עבור רבים, מהלך זה יאריך את הנסיעה מירושלים למבשרת ב-8 קילומטרים נוספים, כחצי שעה לפחות בכל יום.

התוכנית הזו מחזירה את הישוב דור שלם לאחור מבחינת התחבורה. גם מבחינת הפקקים האדירים וגם מבחינת התחבורה הציבורית. ועד התחבורה הציבורית של הישוב עובד קשה כבר שנים כדי להגדיל את מספר האוטובוסים הבין-עירוניים שעוצרים במבשרת, והצליח להגיע יחד עם המועצה המקומית להישגים יפים. תוכנית השדרוג תביא לכך שאוטובוסים הנוסעים למרכז יצטרכו להאריך את נסיעתם ב-20 שדות כדי לאסוף נוסעים ממבשרת, ולכן מרבית קוי התחבורה הציבורית הבין-עירונית יפסיקו לעצור במבשרת. מי שירצה לנסוע לכיוון המרכז יצטרך לנסוע לירושלים, ויאריך את הנסיעה שלו בשעה תמימה.

זה המקום לציין שלמרות מחאות ודרישות, קו הרכבת המתוכנן מתל-אביב לירושלים אינו מתוכנן לעצור באזור מבשרת ולכן תושבי מבשרת, מוצא, בית-זית, קרית ענבים, הר-אדר, אבו-גוש, מעלה החמישה ועוד – יצטרכו כולם לנסוע לתוך ירושלים אם ירצו לנסוע ברכבת. במקום להציב תחנה לשירות תושבי פרוזדור ירושלים עם חניון גדול, וכך לצמצם כמות כלי הרכב, בפועל יצטרכו תושבי האזור לבחור בין נסיעה של חצי שעה לפחות לירושלים וחצי שעה ברכבת, או שעה לתל-אביב ישירות ברכבם. רוצים לנחש מה הם יעשו?

לתוכנית זו גם השפעה חמורה מבחינת בטיחות –המצב שבו יש כניסה אחת לישוב בן 30,000 אנשים, משמעותה שבכל מקרה בו הכניסה הזו תיחסם (עקב תאונה למשל), לא תהיה אפשרות לאמבולנסים ורכבי חירום נוספים להכנס ולצאת מהישוב. מדובר בסכנת חיים. רק דמיינו תרחיש של שריפת יער באזורנו, שיחייב 30,000 תושבים להתפנות דרך כביש אחד ויחיד.

כל מה שכתבתי הוא רק על קצה המזלג. המצגת המצורפת מפרטת את כל ההשלכות של תוכנית שדרוג כביש 1 על תושבי מבשרת ציון והסביבה. חשוב לומר – אני לא טוענת שאין צורך לשדרג את כביש 1. הוא בעייתי ולעיתים אף מסוכן. אבל צריך לעשות את זה באופן שלא יפגע בצורה כלכ כך קשה בעשרות אלפי אזרחים.

ביום ראשון הקרוב, 15/5, תתקיים במבשרת ציון הפגנה נגד תוכנית השדרוג. ההפגנה תתקיים בשעה 7:30 תושבי מבשרת ציון והסביבה מתבקשים להגיע להפגנה – הנוכחות שלנו חשובה מאוד.

ומכל קוראי הבלוג אני מבקשת: שתפו את הפוסט הזה, הפיצו אותו לכמה שיותר אנשים. לעיתונאים שבחבורה, אני פונה ומבקשת – אם יש לכם דרך לעזור לנו לעצור את התוכנית הזו, אנא, עשו זאת.


פרטים לגבי ההפגנה:

1. חניון הקניון סגור עד 08.30. תושבי מעוז ציון מתבקשים לחנות ליד המועצה; רצוי שתושבי מבשרת יגיעו ברגל מאזור כיכר חלילים.

2. נא להצטייד באפודה בצבע צהוב זוהר שיש לכל בעל רכב, בכובע ובמים.

07.30: התכנסות במגרש הכורכר ליד קניון הראל.

07.30-07.40: חלוקת שלטים ע"י סדרנים והליכה לגשר ולסביבתו

07.40-08.30: הפגנה בגשר הראל

מודעות פרסומת

עוסקת בחווית לקוח דיגיטלית, מנכלית עמותת מדעת. כל הפרסומים מייצגים את דעתי האישית בלבד

עם התגית: ,
פורסם ב-הכל אודות אדוה
14 תגובות ב“כביש 1: תכנון 0
 1. שרית הגיב:

  שיתפתי, בהצלחה.

 2. נדב פרץ הגיב:

  רוצה המלצה? רדי מהכיוון הזה של 'הממשלה מטומטמת'. הוא לא עובד, בעיקר בגלל שהוא בדרך כלל לא נכון. זה לא שלמישהו סתם התחשק לחסום את מבשרת – כביש הגישה כמו שהוא בנוי מיועד לשרת מטרה מסויימת.
  אם תגידו 'זה רק בגלל שהממשלה מטומטמת', יעלה מולכם מי שתכנן את הכביש, ויתן את הסיבה שלו לתכנון הזה. מכיוון שהוא בטח יגיד משהו כמו 'שיפור הבטיחות' או 'קיצור הדרך לכל הנוסעים בכביש', אתם תצטרכו להתמודד עם הטענה שלו.
  אם אתם רוצים לנהל מאבק משמעותי, אתם צריכים לדעת מה הסיבה לתכנון הזה, ולהסביר למה בכל זאת צריך לשנות את התכנון. הכי טוב – להציע אופצייה חליפית, שמשרתת את שתי המטרות.
  ככה מנהלים מאבק ציבורי אפקטיבי.

  • ירון הגיב:

   מסכים עם נדב.
   בקרב תושבי מבשרת לבטח ימצאו אדריכל, מתכנן\מהנדס תחבורה שיוכלו להציע חלופה – ואם לא, תפנו לטכניון. גם אם התוכנית טיפשית – היא כנראה עברה דרך הליך תכנון מסודר ויהיה מאוד קשה לשנותה ללא חלופה נאותה.
   כצעד ראשון, לדעתי, יש להבין כיצד ניתן לבצע שינוי לתוכנית כך שלא תבטל את היציאה השנייה מהשכונה. אני הייתי מציע להשתמש בטיעון הבטיחות שציינת ולהדגישו כמה שאפשר.
   הצעד השני יהיה להציע חלופה שתשמור על נחל ארזה.
   מה שלא ברורה לי כלל היא הסיבה לביטול כליל של התוואי הקיים.
   להפגנות יש כח תקשורתי חשוב אך לא ממש יכולת לשנות דפוסי מחשבה של מתכננים.
   אגב – תזכורת לאדוה – גייסו את צ'רלי ביטון – הוא הרי גר שם ויסבול גם הוא מהעניין.

   • אדוה לוטן הגיב:

    נדב וירון – אני מסכימה עם שניכם.
    עד כמה שאני יודעת הוגשו בסביבות 200,000 התנגדויות לתוכנית, ומתוכם בחרו להתחשב בהתנגדויות מועטות בלבד. כרגע הצוות המוביל את המאבק עסוק בעיקר בעצירת תחילת העבודות, והחזרת הפרויקט לשלב התכנון כדי שניתן יהיה להציע חלופות.

   • אדוה לוטן הגיב:

    אגב מי שגר במבשרת – לא חסרים פה ידוענים, חברי כנסת ואנשי ציבור. אני מודה שלי לא ברור לאן הם נעלמו, או שמא יש לומר – נאלמו. היחידה ששומעים אותה ובאמת עושה משהו, היא חברת הכנסת רחל אדטו.

 3. ירון הגיב:

  לקח זמן … משאיות עם מטען חורג לא יוכלו לעבור מירושלים לתל אביב דרך המנהרות.
  וזה כולל – מובילי טנקים וכלי משחית אחרים, מנופים, משאיות גבוהות מהמנהרה, ציוד כבד לקדיחה וחפירה. (מה שמזכיר לי שחיים בקסטל כמה קבלנים חשובים – גייסו גם אותם).
  לפיכך, לא ברור כיצד ניתן יהיה לממש את התוכנית הזאת. מסביב לכל מנהרה וגשר יש דרך עם שמיים פתוחים. כך במקרה של מחלף הראל, למשל.

 4. דליה הגיב:

  התכנית הגרנדיוזית אמורה לקצר את זמן ההגעה לפקקים בכניסה לירושלים ב-58 שניות!
  רוב מהנדסי התחבורה , כולל מהטכניון, טוענים שהיא הזויה.
  מהנדסי תחבורה הביאו בפני הועדות תכניות חלופיות שגם קיצרו את זמן ההגעה לירושלים, לא פגעו בנוף, והיו בטיחותיות לכל הנוסעים מכל הכוונים.
  הבעיה שעלותן היתה כעשירית מהמחיר של הכביש המתוכנן ואפשר לנחש מי לחץ שלא להתיחס אליהן בועדות. ואכן בזמן הצגת התכניות הקציבה הועדה זמן רב להצגת תכנית הכביש המתוכנן ההזוי לעומת 5 דקות שהקציבו לתכניות החלופיות, כשהיה ברור שאף אחד מחברי הועדה לא מקשיב או מתייחס.

 5. ג'ין הגיב:

  עדיין לא הבנתי איך זה שלא הקמתם קבוצה ב-Facebook? משם צריך להתחיל ולבנות מודעות לבעיה בקרב הציבור הרחב ולא רק תושבי מבשרת. וגם – יותר דגש על פגיעה בטבע.

 6. isradavישראל הגיב:

  איפה אפשר להתעדכן על הנעשה ברשויות מצד וההתארגנות כנגד מצד שני?

 7. בועז הגיב:

  זה לא משנה את העובדה שהממשלה עדיין מטומטמת..

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

לצערי פייסבוק מסתירים את רוב העדכונים מדפים שנרשמתם אליהם. כדי להבטיח את קבלת העדכונים, עליכם להכנס לעמוד ולבצע את הפעולות הבאות:
1. העמידו את סמן העכבר על הריבוע בצד הימני העליון של המסך שבו כתוב Liked. ייפתח תפריט.
2. בראש התפריט מוצגת האפשרות Get Notifications. סמנו אותה.

אין בעיה. הזינו את האימייל שלכם כדי להרשם לבלוג ולקבל עדכונים על רשומות חדשות האימייל.

הצטרפו אל 76 שכבר עוקבים אחריו

Creative Commons License התכנים בבלוג זה מופצים תחת רישיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות 2.5 ישראל של Creative Commons, אלא אם צויין אחרת. לשימוש נא ליצור קשר במייל.

Add to Technorati Favorites

%d בלוגרים אהבו את זה: