עניין של תפיסה

מקור מפת בונטינג מקור מפה מודרנית

כל מי שראה מפות עתיקות של העולם, כמו מפת בונטינג המוצגת כאן מימין, מבין שמדובר בייצוג תפיסתי של המציאות. יש קשר בין מה שמוצג במפה ובין העולם, אולם המציאות עוברת פרשנות מאסיבית בדרך לייצוג שלה במפה. אני מניחה מי שהשתמש במפה כזו לא ציפה שהיא תהווה כלי שימושי (לניווט למשל) כמו המפה המודרנית שמוצגת לשמאלה, אלא בעיקר הצהרה או כלי חינוכי.

עם זאת, הצפייה במפה מספקת לנו הצצה מעניינת למוחו של בן התקופה שצייר אותה. ירושלים במרכז העולם, הסימטריה של היבשות המרכיבות את העולם ועוד.

חשבתי על המפות העתיקות השבוע, כשנועם חזר מחוג הפיסול עם יצירה חדשה – בית החזה האנושי. כן, קראתם נכון. לא פעם אנחנו מדברים בבית על נושאים הקשורים בפיזיולוגיה וביולוגיה בכלל, ובשבועות האחרונים דנו בהם לעומק בזכות העובדה שעמית לומדת בשיעורי מדעים על הנושא. טיפלנו בכל ההיבטים של מערכת הדם ומחזור הדם, הראות ועוד. כמובן שתוך כדי הדיונים האלו הגענו גם לנושאים אחרים הקשורים בגוף האדם.

והנה הפסל שהכין נועם (הוספתי תוויות לפי ההסברים שלו):

noam-human-chest2

נועם מראה את כל האברים החשובים: הריאות, עם הנאדיות שבהן (בלעדיהן לא יתקיים חילוף גאזים), הלב וממנו יוצאים העורקים והורידים (שימו לב לדם הכחול, הדל בחמצן). מאוד אהבתי שנועם הקדיש חלק מיוחד ל-DNA, אותו חומר חיוני אבל קצת לא ברור איפה הוא בדיוק נמצא. החלקים השונים אינם ממוקמים במקום המדוייק שבו הם נמצאים בגוף (הסרעפת מתחת לריאות, הלב מאחוריהן, ועוד).

מה שאהבתי מאוד הוא כיצד הפסל הזה מייצג את התפיסה של נועם לגבי האנטומיה של בית החזה, ומדגישה מה חשוב יותר ומה חשוב פחות. אולי זה לא שימושי אם אתה רוצה לערוך ניתוח לב פתוח, או לפחות החייאה, אבל זה נהדר לראות כמה מהמידע שהוא שומע בדרך אגב בארוחות הערב, נקלט ונטמע.

ולמי שצריך משהו קצת יותר מדוייק, קבלו כשירות לציבור:

מודעות פרסומת

עוסקת בחווית לקוח דיגיטלית, מנכלית עמותת מדעת. כל הפרסומים מייצגים את דעתי האישית בלבד

עם התגית: ,
פורסם ב-הכל אודות אדוה
14 תגובות ב“עניין של תפיסה
 1. איל הגיב:

  יצירה מאד מרשימה.

  לגבי המפות, המפה המודרנית היא כמובן עיוות מוחלט של המציאות. היא משקפת תפיסה אירופוצנטרית – גם מבחינת מרכז העולם (מסע אחר פרסמו פעם מפה "איך העולם היה נראה אם קולומבוס היה שחור) אבל גם מבחינת גודל היבשות. אפריקה למשל גדולה בהרבה מייצוגה במפה!

  צריך לבדוק פעם איך זה נראה בגוגל ארת'. שם זה צריך להיות מדויק, לא?

  • אדוה לוטן הגיב:

   מעניין מה שאתה אומר. אני תמיד חשבתי שההטייה של המפה קשורה רק לעניין של "מרכז העולם". אתה בטוח לגבי הגדלים? אולי המפה הזו משקפת את המציאות טוב יותר: http://en.wikipedia.org/wiki/File:World-behrmann.png

  • אם יורשה לי להעיר – המפה היא לא "אירופוצנטרית", כי אם "ציונוצנטרית" – ההנחה המקובלת היתה (גם בעולם הנוצרי!) שציון/ירושלים היא מרכז העולם, כפי שמופיע כבר בדברי חז"ל לפיהם מאבן השתייה הושתת העולם, וכשאלהים ברא את העולם הוא ברא אותו מציון (ראו כאן – http://he.wikisource.org/wiki/יומא_נד_ב – "תנן כמאן דאמר מציון נברא העולם…", אם כי כרגיל אצל יהודים גם על כך היתה מחלוקת)

   ואם כבר, ובהמשך לדיון המרתק בפוסט הקודם – למעשה, המקרא כולו הוא "ייצוג תפיסתי של המציאות", ולא סתם, אלא ייצוג ציונוצנטרי מובהק…
   כלומר, מי שמחפש תיעוד *אובייקטיבי* של עובדות ואירועים לא ימצא את זה במקרא, כי הוא מדגיש מה שנראה לו חשוב, ומשמיט מה שלא – ודווקא משום כך הוא בעיניי אמין יותר, כי התמונה שהוא מציג מבחינת עם ישראל היא ברובה "תמונה קשה לצפייה", בניגוד למקובל בין כותבי ההיסטוריה העתיקים שנהגו להלל ולשבח את מנהיגיהם בני האלהים ואת עמם בן הנצח וכדומה.
   וכמובן שגם המדרש לפיו מציון נברא העולם לא בא לתאר אמת פיזיקלית, אלא מוסרית – 'ציון' היא ההצדקה המוסרית לקיום העולם (וע"ע סרט המטריקס…)

   נ"ב אגב "קשה לצפייה" – היית צריכה להוסיף בתחילת הפוסט "תמונות קשות לצפייה" – הבן שלך מוכשר כ"כ שאני בהפסקת צהריים והלך לי התיאבון למראה התמונה האנטומית-פלסטית הזו…

   • אדוה לוטן הגיב:

    מתנצלת על הגרפיות. בפעם הבאה אזהיר 😀
    אני כבר מזהירה, לאור תגובתך, שלא מומלץ להצטרף לארוחות ערב משפחתיות בביתנו, כי יש סיכוי טוב שבאיזשהו שלב נפתח את הגירסה המודפסת של (זהירות תמונות קשות לצפיה) NETTER.

 2. איל הגיב:

  די בטוח. אמנם נחשפתי לזה לראשונה בפרק של "הבית הלבן" המופתית (כמה יועצים מציגים את זה בפני יועצי הנשיא ההמומים), אבל קראתי על זה גם בהמשך (נדמה לי, נדמה לי גם בספר המצוין "רובים, חיידקים ופלדה" של ג'ארד דיימונד). אני אנסה למצוא לזה סימוכין.

  וכן, תראי את המפה הזאת. ההבדלים עצומים.

  • אדוה לוטן הגיב:

   אני זוכרת את הפרק ההוא, שם היה מדובר בכך שלדעתם צריך להסתכל על כדור הארץ הפוך 🙂
   אבל אני חושבת שההבדלים שאתה מדבר עליהם נובעים מבעיה אחרת לגמרי, והיא עניין ההיטל. תסתכל על רשימת ההיטלים בערך של מפת העולם בוויקיפדיה: http://en.wikipedia.org/wiki/World_map#Projections_2
   כולם דרכים שונות להראות משהו עגול בצורה דו-מימדית. באופן טבעי, יש עיוות. השאלה באיזה עיוות אתה בוחר להשתמש, וזו שאלה פוליטית, אבל הנתונים הנם זהים.

   • איל הגיב:

    בבית הלבן הם מדברים גם הגודל, לא רק על הכיוון. הכיוון היה רק הפאנצ' ליין.

    וההקשרים הפוליטיים הם ואחד דבר. זה כל העניין…

 3. איל הגיב:

  הנה הקטע (המומלץ) מהבית הלבן.

  והנה הסבר מעט מלומד יותר (הגם שאינו מוסמך):

  http://reuven73.blogspot.com/2010/10/blog-post_1172.html

  • אדוה לוטן הגיב:

   לצערי אני לא יכולה להנות עכשיו מהסרטון – חוסמים פה את יוטיוב…) אבל אני רואה שגם בפוסט שקישרת אליו מדברים על בעיית ההיטל, כך שאנחנו מדברים על אותו הדבר.

 4. איל הגיב:

  אז תראי את זה (בבית, בבית). הפעם חוקר (לא בדקתי מיהו ומהו) שמסביר שמדובר בהטיה פוליטית מכוונת (לראות מ-3:30).

 5. fish4letters הגיב:

  אני מצטערת, אבל מה שתפס אותי הכי הרבה היה דווקא המימד של בית החזה הפתוח. משהו בעבודה של נועם ממחיש לא רק את התפיסה הקוגניטיבית שלו את הדברים ואת היצירתיות המתפרצת, אלא (בעיני הבלתי מלומדות) גם סוג של נשימה רחבה ומכילה. סוג של רורשך רב מימדי?

  • אדוה לוטן הגיב:

   🙂
   אני לא יודעת עד כמה ניתן (וצריך) להשליך ממה שעשה נועם על תפיסת העולם שלו בתחומים אחרים. הרי באותה מידה היה יכול לעשות דגם של המעיים (לו היה גר אצלכם, למשל 😉 )

 6. אין כמו המפה ההפוכה (למשל כאן – http://flourish.org/upsidedownmap/) כדי להמחיש כמה קטנה ונידחת אירופה באמת וכמה גדולה ומרכזית אפריקה וכמה אנחנו לא שמים לב לזה במפות רגילות.
  והקטע בבית הלבן – כל מלה!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

לצערי פייסבוק מסתירים את רוב העדכונים מדפים שנרשמתם אליהם. כדי להבטיח את קבלת העדכונים, עליכם להכנס לעמוד ולבצע את הפעולות הבאות:
1. העמידו את סמן העכבר על הריבוע בצד הימני העליון של המסך שבו כתוב Liked. ייפתח תפריט.
2. בראש התפריט מוצגת האפשרות Get Notifications. סמנו אותה.

אין בעיה. הזינו את האימייל שלכם כדי להרשם לבלוג ולקבל עדכונים על רשומות חדשות האימייל.

הצטרפו אל 76 שכבר עוקבים אחריו

Creative Commons License התכנים בבלוג זה מופצים תחת רישיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות 2.5 ישראל של Creative Commons, אלא אם צויין אחרת. לשימוש נא ליצור קשר במייל.

Add to Technorati Favorites

%d בלוגרים אהבו את זה: