שימושי כמו ברשת

לא יודעת מה אתכם, אבל אחרי שאני מתרגלת למשהו, קשה לי לסגת לאחור ולהתרגל למשהו פחות טוב. היות שאני מבלה חלק גדול מזמני באינטרנט, והאינטרנט היום מכיל* הרבה אתרים וכלים שיוצאים מגדרם כדי שלי יהיה יותר נוח, אני מרשה לעצמי להתרגל. ואז אני יוצאת לעולם שמתקיים אוף-ליין, ומתמודדת עם סימפטומים של גמילה וחסכים שונים.

הנה כמה דברים שחסרים לי והייתי שמחה לקבל גם בעולם "האמיתי":

לשמוע תוכנית ברדיו כשאני רוצה – אני מקפיצה את הילדים לבית הספר ולמטפלת ונוסעת לעבודה. הנסיעה אורכת עשרים דקות, וכמעט תמיד היא מתחילה עשרים דקות לפני שמונה. בשעה הזו נגזר עלי לשמוע את כל חדשות הספורט והתרבות בגלי צה"ל, ולקינוח הדס שטייף. לא רוצה את הדס שטייף! אני רוצה לשמוע את החדשות של שבע בבוקר! אבל לא בשבע, אלא  בשבע וארבעים. ככה נוח לי.

ובכלל, חלק גדול מתוכניות הרדיו מוקלטות מראש. למה שלא אוכל לקבל תפריט של תוכניות ולבחור איזו תוכנית אני רוצה לשמוע עכשיו?

אני יודעת, יש פודקאסטים. זה פשוט מצריך יותר מדי התעסקות מבחינתי. ואני יודעת שאפשר לשמוע חדשות דרך הטלפון הנייד, אבל למה שארצה לשלם עוד כסף, רק בשביל הנוחות של האזנה לתוכנית מתי שנוח לי? אחרי הכל, אני צרכנית של התוכן בדיוק כמו כל אחד אחר, אני רק לא רוצה להכפיף את עצמי ללוח המשדרים שלהם.

אותו דבר, אגב, בנושא של טלוויזיה על פי דרישה. אפשר להוריד, אפשר להקליט, יש VOD (מסחטת כספים שאין כמותה, אגב). כל ההתעסקות הזו מתישה… למה זה לא יכול להיות פשוט פשוט? אני בעד להתחיל את כל החשיבה על הטלוויזיה מחדש. כשאתם מתחילים, תחשבו אינטרנט. אולי ה-GoogleTV תפתור את הבעיה הזאת.

טלוויזיה ורדיו זה לא חדש ואני לא הראשונה שאמרה את זה. הנה עוד משהו שכבר חשבו עליו לפני – חיפוש בספרים. אני לא מתכוונת לספר אלקטרוני. אני לא נגד הרעיון, להיפך, אני חושבת שיש לזה פוטנציאל מעניין, אם זה יהיה נוח. אבל לפני שאני ארכוש לעצמי מכשיר כזה, חייבים להפטר מכל הבעיות המטרידות שעדיין מרחפות סביב הרעיון. בעיקר נושא הבעלות, חופש הפורמטים והיכולת להעביר ספר ממכשיר למכשיר**. אבל לא על זה אני מדברת.

יש לי היום בבית כמה אלפי ספרים, פיזיים. אני רוצה לחפש בהם (לא רק אני). תנו לי מכשיר שמקבל ספר ויודע לדפדף בו, לסרוק, לבצע OCR ולאנדקס. חיפשתי מילה כלשהי – אקבל הפניות לעמוד המתאים בספר. בינגו! פעם אחת נצטרך לעשות מבצע של אינדוקס כל הספרים שיש בבית, אח"כ זה יותר פשוט לאנדקס כל ספר חדש. יותר מזה, את האינדקס לחיפוש של ספר חדש אני יכולה לקנות יחד עם הספר, מהיצרן.

בואו נמשיך למשהו עוד יותר פיזי: חפצים. בכל פעם שאני מסדרת ארון, חדר או מחסן בבית, אני מוצאת כל מני חפצים שאני לא צריכה כרגע, אבל אני שומרת למטרה כלשהי, או לשימוש עתידי. הסיכוי שאצליח לזכור, חצי שנה אחר כך, איפה שמתי את מה-שזה-לא-יהיה שאני צריכה עכשיו, שואף לאפס, או אולי למטה מכך. כמה נוח היה אם הייתי יכולה לתייג את החפץ לפי נושא, ויום אחד בעתיד פשוט לשלוף את כל החפצים שאני מחפשת בהקשר מסוים? לדעתי, זה הזמן לתייג את העולם שסביבנו.

אני מציעה להתחיל בבגדים. דמיינו את ארון הבגדים של הילדים שלכם. כל בגד מתויג ואפשר לשלוף אותו בקלות לפי תגית או שילוב תגיות. לדוגמא: תלבושת אחידה, עונת מעבר, אדום. או: סט מכנסיים וחולצה, קיץ, חגיגי, סגול.

הקץ לסידור המתיש של כביסה במדפים! הקץ להחלפת בגדים בין חורף לקיץ! רק תייגו את הבגד פעם אחת ואתם מסודרים. יותר מזה – לא חייבים יותר להחזיק ארון לכל אחד. ארון אחד לכל המשפחה יענה על אותם צרכים בדיוק. הבגד יגיע מהיצרן כשהוא כבר מכיל תיוג בסיסי של סוג הבגד, הנחיות כביסה, וסכמת צבעים. כשמגיעים הביתה צריך בסה"כ לתייג את שם בן המשפחה שישתמש בבגד,  ולהוסיף או לעדכן תגיות מיוחדות למשפחה.

ענן תגיות הבגדים המשפחתי הזה יכול להיות שימושי להפליא. קל למצוא את הבגד המבוקש, אפשר לתכנן סכמות צבעים כדי להתאים בגדים (שימושי במיוחד לעיוורי צבעים), קל לדעת אם הג'ינס נמצא בדיוק בכביסה***, איזה בגדים מתאימים ליומיום ואיזה לאירוע חגיגי, ועוד ועוד.

מה דעתכם? יש לכם עוד רעיונות בסגנון הזה?

* אל תגידו לי שיש לומר "מכילה". בדקתי במילון, ואינטרנט מוגדר זכר.

** למשל מהמכשיר שלי למכשיר של בעלי. נשמע לכם סביר שנקנה את אותו ספר פעמיים?

*** אפרופו כביסה, זה הבסיס למיכון מלא של הטירדה הזו – כך רובוט הכביסה המשפחתי ידע איזה בגדים הולכים למייבש ואיזה בגדים צריך לתלות.

מודעות פרסומת

עוסקת בחווית לקוח דיגיטלית, מנכלית עמותת מדעת. כל הפרסומים מייצגים את דעתי האישית בלבד

עם התגית: , , , ,
פורסם ב-טכנולוגיה אנושית
16 תגובות ב“שימושי כמו ברשת
 1. ליאת הגיב:

  היא בלתי נסבלת השטייף הזו, אני לגמרי בעד הרעיון של הרדיו, ומכיוון שאני אורזת בימים אלו אני מגלה המון אוצרות נשכחים שאם רק הייתי זוכרת את מיקומם הייתי חוסכת הרבה כסף וזמן

  מוסיפה עוד משהו לגבי חפצים, כלים שימושיים במטבח, מוצאת את עצמי מחטטת במגירה הגדולה בחיפוש אחרי כלי זה או אחר במקום שיקפוץ לי ישר ליד

  ודיסקים באוטו, ברור שהדיסק שאני רוצה נמצא בדיוק בקצה השני של הקופסה, לא משנה מאיזה צד אתחיל לחפש אותו

  (הבטחתי להגיב אחרי שבע(; )

 2. נדב פרץ הגיב:

  הפתרון שלי לשטייף הוא להעביר לרשת ב'. אמנם נתיב רובינזון לא משהו, אבל בכל זאת.

  נראה לי שכל פתרון לרדיו שדורש מעורבות שלי הוא בעייתי. אני רוצה משהו שמנגן בלי שאני נוגע בו, כדי שאני לא אצטרך להקדיש לו תשומת לב ברגעים קריטיים.
  אפשר לחשוב על פתרונות דוגמת לאסט.פם או פנדורה, שמנגנים לבדם מוזיקה מותאמת-אישית, ואולי גם להרחיב את הרעיון לעולם הפודקסטים.

 3. מינה הגיב:

  בעניין התוכניות ברדיו אני כ״כ איתך! לפעמים אני מנסה את טל ואביעד, לא תמיד אנחנו מסתדרים 🙂
  ניסיתי להשיג את שעה היסטורית מגל״צ שכולנו במשפחה מחבבים, אבל גידי אורשר כתב לי שהתחנה עוברת בימים אלה דיגטיליזציה ורק בעוד כמה חודשים אפשר יהיה להשיג את זה. זה נשמע גם כפתרון לאייפוד.
  אין לי רעיונות יישומיים כרגע, אבל בכל זאת ברכות על הבלוג (מזהה אותי?)

 4. אדוה לוטן הגיב:

  רדיו סטייל פנדורה זה רעיון מצויין, נדב. הייתי שמחה למשהו כזה.

  מינה, אחרי כל השנים האלו, בוודאי שאני מזהה 🙂

 5. אדוה לוטן הגיב:

  ליאת, מיד כשקראתי את מה שכתבת דימיינתי את מגירת הסכינים שלי בתצורת כלי "שיקפוץ לי ישר ליד" וחשבתי שאולי לא, בעצם…

 6. ליאת זך הגיב:

  הכל נכון. אבל אני חייבת להודות שהכלי האון-לייני, שלא לומר פייסבוקי שהכי הכי חסר לי ביומיום הלואו-טק שלי הוא כפתור ה-HIDE.
  איזה כיף היה להחביא את השכנה המעצבנת בבוקר, את הבוס המקטר, את הלקוחה הנרגנת ואת הילדים כשהם מעצבנים.
  ואף מילה על אמא שלו 😉

 7. אדוה לוטן הגיב:

  ליאת, זה יכול להיות גדול. אני יכולה לחשוב על כמה אנשים שהייתי שמחה לעשות להם HIDE.

  מצד שני, תחשבי כמה אנשים היו מסתובבים עם LIKE ענקי על הפרצוף…

 8. luisa1234 הגיב:

  מתוך סקרנות. האם את מקושרת למותג הקוסמטיקה "אנה לוטן", מאחר ןלא פגשתי הרבה את השם לוטן, תהיתי? בהצלחה,

 9. אדוה לוטן הגיב:

  אין לי כל קשר לאנה לוטן.

 10. Ravit הגיב:

  This has nothing to do with the web per se, but I would love a general purpose UNDO button, that along with HIDE would be super

 11. אדוה לוטן הגיב:

  UNDO זה אכן מאוד שימושי, ואם כבר אפשר לצרף אליו את REDO וכמובן את ידידיי הטובים COPY וPASTE.

 12. איל הגיב:

  כשאני שומע את מיכה פרידמן בבוקר, עם המתכונת הנוראית של התכנית הזאת (שבד"כ באה אחרי שכבר אני מכיר את כל החדשות) אני מייחל פעמים רבות שהייתי מקשיב לניב רסקין.

  מה שמוביל אותי – למה רק VOD לתכנית שכבר שודרו. מה עם תכניות עתידיות?

  אבל בעצם, עיזבו הכל – תבוטל הדס שטייף לאלתר!

 13. nina הגיב:

  הכי הייתי רוצה שיהיה לי כפתור MUTE. כמה כיף יהיה להכנס באמצע מריבה של הילדים, ללחוץ על MUTE ולתת להם להמשיך לכסח אחד את השני בלי שאצטרך להיות מוטרדת מהרעש (ואז גם אוכל לעמוד מאחורי האמירה: "תקראו לי רק כשיהיה דם").

  מבחינת תוכניות הבוקר, רק טל ואביעד. נכון שלפעמים הם משתלחים בדתיים בצורה דוחה (שגורמת לי להתעצבן ולהעביר תחנה לרדיו קול חי, לאות מחאה), אבל לרוב הם ממש כייפים, ומספקים אסקפיזם הולם מהחדשות.
  את הדס שטייף אני חייבת לשמוע, כי הבן שלי מת על הפינה שלה. לכן ב-7:56 אני נאלצת להפרד מטל ואביעד ולעבור לגל"צ.

 14. אדוה לוטן הגיב:

  לשמוע את הדס שטייף בשביל הילדים … תשמעי, על זה אפשר לבסס שנים של ייסורי מצפון. זה כמעט מגיע לדרגה של "36 שעות צירים עברתי בשבילך".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

לצערי פייסבוק מסתירים את רוב העדכונים מדפים שנרשמתם אליהם. כדי להבטיח את קבלת העדכונים, עליכם להכנס לעמוד ולבצע את הפעולות הבאות:
1. העמידו את סמן העכבר על הריבוע בצד הימני העליון של המסך שבו כתוב Liked. ייפתח תפריט.
2. בראש התפריט מוצגת האפשרות Get Notifications. סמנו אותה.

אין בעיה. הזינו את האימייל שלכם כדי להרשם לבלוג ולקבל עדכונים על רשומות חדשות האימייל.

הצטרפו אל 76 שכבר עוקבים אחריו

Creative Commons License התכנים בבלוג זה מופצים תחת רישיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות 2.5 ישראל של Creative Commons, אלא אם צויין אחרת. לשימוש נא ליצור קשר במייל.

Add to Technorati Favorites

%d בלוגרים אהבו את זה: