לעשות טלדור

כישלון הבחירות האלקטרוניות במפלגת העבודה השבוע היה מהדהד במיוחד. ראשית עלי לציין שאני ניזונה אך ורק ממה שקראתי באתרי החדשות ובבלוגים ואין לי מושג מה באמת קרה או שלא קרה שם. הייתי שמחה לשמוע ממישהו את כל הסיפור, אבל יש לי הרגשה שיקח זמן עד שנשמע את העובדות (אולי בבית המשפט?).בינתיים אני יכולה לחשוב על מה שאני כן יודעת ומה אפשר ללמוד על זה בנוגע לפרוייקטי מחשוב. זה מבלי להכנס כרגע לדיון  בשאלת השימוש במכונות הצבעה אלקטרוניות בבחירות.

אז מה היה לנו?

חברת טלדור זכתה במכרז של מפלגת העבודה למחשוב הבחירות האלקטרוניות לפריימריז. ההצעה שלה היתה ההצעה הזולה ביותר – זולה משמעותית. התוכנה שהוצעה במכרז היתה אמורה להיות מופעלת לראשונה במסגרת הפריימריז של העבודה. לטלדור היו שבועיים בלבד, מרגע הזכייה ועד לפריימריז עצמם. ברגע האמת, הצטרפו כמה גורמים לכדי כשלון אדיר ומהדהד:

בעיות תקשורת – שמעתי כמה גרסאות למקור הכשלון, כגון בעיות ברוחב הפס של המודמים הסלולאריים, קריסה של נתבים ועוד. בעיות התקשורת לא גרמו רק לבעיה בהזרמת נתוני ההצבעות למחשב המרכזי, אלא כנראה גם מנעו מעבר נתונים חיוניים לעצם ביצוע ההצבעה, כגון אישור לבוחר על קליטת הצבעתו.

בעיות שימושיות – מצביעים רבים לא הצליחו לתפעל את המערכת כראוי. בין אם התקשו במעקב אחר ההוראות, ובין אם התקשו בהפעלת מסך המגע – למשל בהבדל בין לחיצה ארוכה וקצרה. בפועל, לא הצליחו להפעיל את המערכת כראוי ולא ידעו האם ההצבעה במחשב באמת שיקפה את כוונתם.

בעיות תפעול – מי שהיו אמורים לתפעל את הקלפיות האלקטרוניות, כנראה עובדי טלדור, לא היו מסוגלים בפועל לתת מענה לתקלות שהתעוררו.

המחיר

היו מי שכתבו שבחירה בהצעה הזולה ביותר, בהכרח מביא לתוצאה הזו. זה נכון לפעמים, אבל ממש לא תמיד. מחיר גבוה יותר היה עוזר רק אם היו מנתבים אותו להשקעה בדברים הנכונים. לדוגמא, השקעה בביצוע סימולציות של ההצבעה, בתנאי אמת. לא בתנאי מעבדה, ולא באמצעות מספר תחנות סמוכות. סימולציה שקרובה ככל הניתן לתנאי האמת של המערכת, בפריסה מבוזרת ובהתבססות על תנאי התקשורת הזהים לתנאי האמת.

לצערי, חיסכון ב-QA נפוץ מאוד בפרויקטי מחשוב. אפשר לפצות על כך באמצעות תקופת הרצה של המערכת, ותיקוני תקלות במהלכה (בדרך כלל במחיר של יצירת אנטגוניזם מפותח אצל המשתמשים, כלפי המערכת וכלפי הספק). אבל, הממ, זה לא בדיוק פרויקט שמאפשר את הגישה הזו. דרך נוספת לפצות על QA בינוני, היא הטמעה יסודית וארוכת טווח, כולל ליווי משתמשים בזמן אמיתי. אה, רגע, בחירות חסויות ואנונימיות? אז גם זה נפסל. לכן בפרויקט כזה אי אפשר לחסוך ב-QA.

אפרופו חוסר האפשרות לבצע הטמעה, עוד נושא שבישראל נוטים לוותר עליו מראש הוא בדיקות שימושיות. לא צריך מערכת מחשב מתוחכמת בשביל לבלבל משתמשים. במערכת שמופעלת בתנאים כה מגבילים, חובה לבדוק את השימושיות של המערכת מול משתמשים אמיתיים מכל האוכלוסיות, ולהשתדל לבדוק דווקא מול האוכלוסיות הבעייתיות יותר – מבוגרים, בעלי מגבלות, משתמשים שאינם מנוסים בשימוש במחשב, או משתמשים שסובלים מלקויות למידה שונות.

לחשוב אחרת

עוד השקעה חשובה, היא בתכנון והקמה של מנגנוני כשל. גם אם הקמתם מערך מחשוב מפואר, ובדקתם אותו מליון פעם, תמיד עלולות לצוץ תקלות שונות. אם נקודת תורפה אפשרית היא התקשורת, אולי נכון יותר לפתח מערכת מבוזרת שאינה עובדת באון-ליין אמיתי? למשל, שרת מקומי שמסתנכרן מול מערכת מרכזית פעם בעשר דקות, יהיה הרבה פחות חשוף לנפילות תקשורת ולא יעכב או יימנע הצבעות. זה גם מאפשר לשלוט בעומסי התקשורת בצורה מבוקרת. תצורה כזו מאפשרת במקרה של כשל תקשורת משמעותי, להשתמש במנגנוני סנכרון אחרים, עד כדי  מודם טלפוני פשוט.

תכנון נוסף הוא תסריטי תגובה. אם מעמידים מאות תומכים טכניים לתמיכה באירוע חד-פעמי, אפשר לצפות שלא יהיו מנוסים ושולטים בכל רזי המערכת. צריך לצייד אותם במדריך troubleshooting שמנסה לקחת בחשבון את כל סוגי האירועים, כולל המופרכים ביותר. הנחת היסוד בכתיבת מדריך כזה צריכה להתבסס על חוקי מרפי, לא על מסמך האפיון של המערכת.

איך אני נראה?

לבסוף, צריך לזכור שמעבר לאופן שבו מנוהל ומיושם הפרויקט, יש גם היבטים עיסקיים. כל מי שניהל אי-פעם פרויקט מחשוב יודע שצריך לשמור כל סיכום דיון ומייל, ולתעד כל דבר. אבל ישנם פרויקטים שבהם זה ממש לא משנה אם המלצתם ללקוח לעשות את הדבר הנכון, והם החליטו לחסוך. אולי אתם מכוסים מבחינה משפטית, אבל זה לא עוזר לספק שנכשל בצורה כל כך מוחלטת ובעיקר כל כך מתוקשרת.

לפעמים עדיף לא להכנס לפרויקט אם התנאים העסקיים לא מאפשרים לספק את הסחורה בצורה מכובדת. אם כן מחליטים לבצע את הפרויקט, חובה לתכנן בצורה זהירה ולעשות הכל כדי שלא "לעשות טלדור".

מודעות פרסומת

עוסקת בחווית לקוח דיגיטלית, מנכלית עמותת מדעת. כל הפרסומים מייצגים את דעתי האישית בלבד

עם התגית: ,
פורסם ב-טכנולוגיה אנושית
6 תגובות ב“לעשות טלדור
 1. טל הגיב:

  דוגמא קלאסית לתרבות ה"סמוך". אם מישהו היה אומר לי שניתן לבצע פרוייקט כזה בשבועיים הייתי אומר שהוא לא מקצועי במקרה הטוב או שקרן במקרה הרע. כל שלב בפני עצמו(ניתוח, אפיון, פיתוח,QA ) אמור לקחת יותר משבועיים.
  אני ממש יכול לשמוע את האנשים לפני המכרז אומרים "מה הבעיה? כמה מסכים פשוטים עם תמונות ומערכת שמסכמת. כמעט הכל יש לנו כבר מוכן רק צריך להדביק ביחד"
  אלא מה, אפשר להיות מקצועי, להשקיע משאבים ולתמחר בהתאם ולא לקבל את המכרז. מה גם שפלופים אמיתיים לא קורים כל יום לכן אני לא מצפה שהמצב ישתנה בהרבה.

 2. פוסט טוב וממצה. אין ספק שהבעיות כאן הן בעיות שכולנו מכירים, אבל בפרויקט כזה – שמיועד ליישום קריטי של בחירות – הכשלון גדול שבעתיים.
  אגב, בעיתון התפרסמה תמונה של עמדת הצבעה: סתם מחשב שולחני, עם מקלדת ועכבר עליו, שעומד על הרצפה מתחת לשולחן. על השולחן נמצא מסך המגע מוסתר מאחורי קופסת קרטון חומה. אני יודע שזה לא קשור ישירות לכשל, אבל נדמה לי שאפשר לראות את "ההצעה הזולה ביותר" בכל פינה כאן.

 3. אדוה הגיב:

  ר"ש, מצד אחד אתה צודק, אבל מצד שני, לא אכפת לי בכלל לוותר על עמדות פלסטיק מרשימות ומהוקצעות וכל האפקטים המיוחדים, אם מעמידים מערכת אמינה ומתאימה. אני בטוחה שבמקרה כזה, זה לא היה מפריע לאף אחד.

 4. ודאי. הרי מכונות ההצבעה של Diebold בארה"ב נראו מרשימות מאוד עד שהתברר מה נמצא בפנים. אני רק רואה את הפרטאץ' הישראלי במערכת של טלדור, מבחוץ וכנראה גם מבפנים.

 5. אורזת הגיב:

  לא שמכונות ההצבעה בארה"ב חסינות מקסטרופות כאלה, וראינו כמותן לא אחת בבחירות האחרונות (ג'ורג'יה כמשל).
  אבל המחשבה על כך שאין מבדקי יוזביליות. אהההההההההה 😯

 6. דרומי הגיב:

  לגבי 'בעיות תפעול' – את יכולה להוריד שם את ה'כנראה'. עדות ממקור ראשון: ניגשתי למחשב להצביע, הנציגה של טלדור הקלידה את הפרטים שלי ושלחה למחשב המרכזי לאימות, המערכת נפלה לרבע שעה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

לצערי פייסבוק מסתירים את רוב העדכונים מדפים שנרשמתם אליהם. כדי להבטיח את קבלת העדכונים, עליכם להכנס לעמוד ולבצע את הפעולות הבאות:
1. העמידו את סמן העכבר על הריבוע בצד הימני העליון של המסך שבו כתוב Liked. ייפתח תפריט.
2. בראש התפריט מוצגת האפשרות Get Notifications. סמנו אותה.

אין בעיה. הזינו את האימייל שלכם כדי להרשם לבלוג ולקבל עדכונים על רשומות חדשות האימייל.

הצטרפו אל 76 שכבר עוקבים אחריו

Creative Commons License התכנים בבלוג זה מופצים תחת רישיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות 2.5 ישראל של Creative Commons, אלא אם צויין אחרת. לשימוש נא ליצור קשר במייל.

Add to Technorati Favorites

%d בלוגרים אהבו את זה: