עננים עננים – כולם מדברים על cloud computing

מי שעוקב אחרי הבלוגים הטכנולוגיים ומדורי הטכנולוגיה בשבועות האחרונים, שומע כל הזמן על הענן, מחשוב בענן, cloud computing. יצא לי לקרוא כל מני הסברים למושג הזה, חלקם לחלוטין מפספסים את הנקודה, ומכיוון שזה אחד הטרנדים הכי חמים היום, אני רוצה לנסות את כוחי.

קדימה, תסבירי

הענןכל מי שראה אי פעם תרשים של רשת, או מערכת ממוחשבת, מכיר את ציור הענן המייצג את האינטרנט. בניגוד לרשת של מחשבים (כמו במשרד למשל), שבה המחשבים מחוברים זה לזה, או למחשב מרכזי (שרת) – באינטרנט לא מעניין אותנו לאיזה מחשבים או שרתים אנחנו מחוברים. לא מענין אותנו עד כמה מורכבת הרשת או התקשורת או כח העיבוד של המחשבים בה; לא מעניין אותנו אם אתר מסויים נמצא ע"ג שרת א' או שרת ב';  לא מעניין אותנו אם הוא ביפן, בניו יורק או בפתח תקווה; מבחינתנו אנחנו ניגשים לכתובת באינטרנט – בענן – ומקבלים תוכן או שירות. אם כך, כשאומרים "מחשוב בענן" בעצם מתכוונים "מחשוב אינטרנט".

אנחנו מכירים מחשוב אינטרנט כבר שנים. היה לכם חשבון בהוטמייל לפני עשר שנים? בבקשה. מחשוב בענן בעצם מדבר על זה שתוכנות, יישומים ומידע שלכם, נמצאים כולם בענן, במקום להיות מותקנים או מאוחסנים אצלכם על המחשב.

מושג נוסף שיש להזכיר בהקשר הזה הוא SaaS – Software as a Service.  תוכנה כשירות משמעותה שאין לי צורך להתקין תוכנה כדי לעשות בה שימוש. אני רק צריכה להתחבר אליה באמצעות מכשיר קצה כלשהו (מחשב, טלפון נייד וכו' ) ואוכל לעשות בה שימוש. שימו לב שהמושג הזה רלוונטי לא רק בהקשר של מחשוב בענן, אלא גם בהקשר לעוד כמה תפישות מחשוב.

מחשוב בענן בעצם כולל שתי שכבות:

האחת היא תוכנה כשירות, וכוללת בתוכה את כל היישומים שאנחנו עושים בהם שימוש באינטרנט. כל היישומים מבוססי הרשת שאנחנו מכירים, החל מדואר רשת, המשך ב-google docs וכלה בתוכנות ניהול פרוייקטים אונליין בתשלום, הם SaaS.

השכבה השניה היא שירותי מחשוב, והיא יותר תשתיתית. אמזון היתה מהחלוצים, כשהקימה שירותי מחשוב אינטרנטיים כגון שירות אחסון לנתונים – במקום להשתמש ב-database ע"ג השרת של האתר, או שירות של כח מחשוב – במקום להשתמש בשרת עם מעבד חזק במיוחד אפשר לשכור כח עיבוד אצל אמזון. ישנם אתרי אינטרנט רבים שמשתמשים בשירותי המחשוב האינטרנטיים של אמזון, וזו צורה של מחשוב בענן גם אם עבור מי שגולש בסוף באתר לא נראה שיש הבדל בין כל אתר אחר.

יתרונות וחסרונות

עבור הגולש הפרטי, יתרונות המחשוב בענן הם רבים:

 • הוא יכול לוותר על שטחי אחסון גדולים במחשב שלו, לרכוש מחשב עם כח עיבוד יותר חלש ולהסתמך על כך שכל האחסון או כח העיבוד שלו יזדקק, ינתנו לו ע"י שירותי הרשת שלו.
 • הוא יכול לגשת למידע או להשתמש בתוכנות מכל מקום ואינו מוגבל לשימוש במחשב שלו דווקא – או במחשב בכלל. הסתמכות על מחשוב בענן מאפשרת שימוש במכשירים ניידים שונים כמו טלפון, או מחשבי רשת קטנים וזולים יותר.
 • קל הרבה יותר לשתף את המידע עם גולשים אחרים, היות והענן נגיש לכולם.

כל מה שצריך זה מכשיר קצה, וחיבור לרשת. והנה מתחילים החסרונות:

 • התלות בתקשורת היא מוחלטת. ברגע שאין תקשורת, אי אפשר לעשות כלום, ואין כל גישה למידע.
 • הביצועים יהיו במקרה הטוב זהים לביצועים במחשב האישי, ובמקרה הרע הרבה הרבה יותר גרועים, בעיקר בגלל התלות בתעבורת הפס הרחב שזמינה באותו הזמן.
 • התלות בשירות היא מוחלטת. אם תוכנת הרשת, או שירות המחשוב שבו הגולש משתמש, אינם זמינים, הוא מנוטרל. אין לו גם אפשרות לקחת את המידע ולהשתמש בו במחשב אחר או שירות אחר.
 • המידע לא בשליטת הגולש, על כל המשתמע מכך. כמובן שכל נותני השירותים מצהירים היום בתנאי השירות שלהם, שהמידע הוא קניונו של המשתמש, שהוא מוגן לגמרי ושהם אינם נוגעים בו, אבל באיזשהו מקום זה קצת לא נוח לעבוד ולאחסן את כל המידע במקום שנמצא רק במרחק של תקלה קטנה מפני חשיפה מוחלטת. יש גם מי שיגיד שזו פשוט קונספירציה שיווקית.

ולארגון שלי, זה טוב?

עבור ארגונים זה מתחיל להיות יותר מסובך. עבור ארגונים קטנים עד בינוניים, מחשוב בענן הוא פתרון לא רע בכלל. הוא נותן תשובה מצויינת לעבודה מבוזרת, למשל בחברה קטנה שיש לה שני סניפים. אפשר להקטין משמעותית את הוצאות המחשוב ולמקד אותן בתשתיות חומרה ותקשורת, כשרוב צרכי התוכנה שלה נענים ע"י שירותים באינטרנט.

כמובן שאותם חסרונות שמניתי קודם רלוונטיים גם במקרה של ארגונים, ועבור ארגונים גדולים הבעיות מחמירות. אפשר למנות מספר בעיות עיקריות:

נקודה חשובה אחת היא הקריטיות גבוהה הנדרשת לזמינות השירותים. ארגון ממוחשב לא יכול להרשות לעצמו לא להיות מסוגל לגשת למידע, או לא להיות מסוגל להפעיל את המערכות שלו. לכן, אחד הנושאים שעליהם ספקים גדולים שמים דגש היום בהקשר של מחשוב בענן עבור ארגונים, הוא הזמינות של השירות, הבטחת ביצועים ואמנת שירות ברמה גבוהה.

כמובן שהאמינות הזו תלויה גם במחוייבות מוחלטת של הספק. כאשר אמזון הסירה השבוע את תווית ה-beta מהשירות שלה, המשמעות היתה שהיא מצפה מהארגונים הגדולים להגיע אליה. שירות עם תווית beta משמעותו בין היתר אחריות מופחתת, וסיכון גבוה ללקוחות.

סוגיה חשובה נוספת קשורה באבטחת מידע וסודיות מסחרית או אחרת. ארגונים רבים אינם ממהרים לבחור בשירותי מחשוב בענן, כל עוד לא ברורה הארכיטקטורה של השירותים האלו, ומידת הביטחון שהם מסוגלים לספק ולהבטיח ללקוחות שלהם.

בשורה התחתונה

cloud computing הוא תחום שעובר בימים אלו משלב ה-buzzword למשהו יותר יציב ורלוונטי. אני חושבת שעבור ארגונים המפתחים אתרים או שירותים באינטרנט, השימוש בתשתיות כאלו הוא בהחלט אלטרנטיבה רלוונטית שיש לבדוק אותה. באשר לארגונים או גולשים פרטיים, המעוניינים להשתמש בשירותי מחשוב אינטרנטיים, או בתוכנות רשת, כדאי לשקול טוב את היתרונות והחסרונות, כדי להגיע להחלטה האם זה סוג הפתרון שמתאים לכם.

מודעות פרסומת

עוסקת בחווית לקוח דיגיטלית, מנכלית עמותת מדעת. כל הפרסומים מייצגים את דעתי האישית בלבד

עם התגית: , , , , ,
פורסם ב-טכנולוגיה אנושית
15 תגובות ב“עננים עננים – כולם מדברים על cloud computing
 1. קובי הגיב:

  סקירה יפה 🙂
  שכחת באז נוסף S+S (Software + Services) שגם שייך לעולם העננים.
  ולגבי התלות ברשת – תלוי באפליקציה, גם google Docs וגם Gmail מציעים
  היום מעין "Slim Client" שמאפשר לעבוד על אפליקציות אלה גם אונליין בענן
  וגם אופליין עד לחיבור הבא לענן. גם למייקרוסופט ב- Office Live יש כלים דומים.
  יש המון יתרון ב- OutSourcing של שירותים לענן (מעבר למודל SaaS) עבור ארגונים – מבחינת עלות, שרתים, תחזוקה וכו' – כמובן תלוי איזה שרות ולמי הוא מיועד. 🙂

 2. אדוה הגיב:

  אתה מדבר על עבודה אופליין מבוססת gears? אני מודה שעד היום לא הצלחתי לעבוד עם זה בצורה משביעת רצון 😡 אבל אולי הבעיה היא אצלי…

 3. זיו הגיב:

  אכן סקירה יפה.

  אני חושב שהבאז העיקרי של התקופה האחרונה מתמקד ביכולת להשכיר כח עיבוד On Demand. אבל בשביל לראות את הפוטנציאל המלא של מחשוב בענן נצטרך לחכות עד שיפותחו מספיק טכנולוגיות וכלים שמיועדים ספציפית לענן.

 4. אדוה הגיב:

  עם הסייפא שלך אני מאוד מסכימה… אני לא הייתי ממהרת היום להמליץ לארגון להכנס ל-cloud computing, לא לפני שיצליחו לענות בצורה מספקת על כמה שאלות כמו אבטחת מידע, DRP, ארכיון…

 5. אורזת הגיב:

  כמה זוטות:
  אחד הדברים הראשונים שנאמרו לנו במחלקה (ובנוכחות אותו אחד שדיברנו עליו אמש, איש העננים) היה – בחיים, אבל בחיים, אל תשתמשו בגוגל-דוקס או דומיו לאחסון חומרי מחקר שלכם. אתם לא ממש רוצים שרגע לפני הדיסרטציה יסתבר לכם שמשהו מהמחקר דלף, מישהו איכשהוא השיג חלק מהמידע, ואתם כבר לא הראשונים לתרום תרומה ממשית לקידום המחקר האקדמי.
  כשזה בא מפי הסוסים (כלומר, אלה שבמקביל מהללים ומשוררים בשבחי העננים), התוקף רב יותר, והמשמעות – בעיקר בכל הנוגע לפרטיות – קשה יותר.

  דבר שני, מכירה את סיפורו העגום של ניק סייבר?
  http://www.chrisbrogan.com/when-google-owns-you/
  גם כשלא מדובר ברמת הארגון, חייו של פלח אוכלוסיה שלם (כן, גם אני. אפילו אם בגוגל דוקס שלי יש מקסימום את רשימת המוזמנים ליום ההולדת של הילד, דחיל רבאק אם אני מאבדת אותה!) תלוי לחלוטין בעננות. האופטימיות (או שמא נאמר – נאיביות) שלנו, במקביל לחוסר המודעות לשאלות של פרטיות, עתיד לגבות מרבים מאיתנו מחיר כבד, כשגוגל ודומיה יחליטו להוריד את השאלטר (או כשיקרסו בבורסה).

 6. אדוה הגיב:

  אוה, כן, סיפור ידוע ומפחיד ביותר. המחשבה על זה שהג'ימייל שלי ייחסם מעבירה בי חלחלה.
  נאיביות, ברור שנאיביות.

  ומה אומר איש העננים להצהרות כאלו? יש לו משפטי הרגעה?

  • משה סופר הגיב:

   מצד שני גם מפחיד לעבור בכביש
   מפחיד לאכול דג

   צריך להגדיר מהו היתרון החשוב ביותר ולא מה החיסרון שלא כךל כך חשוב

   תמיד יש גיבויים גם לג'מייל

 7. אורזת הגיב:

  בטח שיש לו.
  המפורסם ביותר הוא "תשתמשו רק בחשבון האוניברסיטה שלכם, אל תעזו לעשות פורוורד לכל המייל לג'ימייל, ואם כבר יש לכם ג'ימייל, אל תשתמשו בו לצרכי עבודה".
  נכון שזה מעודד ומקל בו זמנית?

 8. אדוה הגיב:

  ברמות שקשה לתאר.

 9. Eran Kampf הגיב:

  מספר השגות לגבי היתרונות והחסרונות שמנית. נראה שאת מתרכזת בעיקר בתוכנות פרסונליות. כאלה שאני יכול להתקין עצמאית על המחשב שלי או להשתמש בחלופות אינטרנטיות (לדוגמא אופיס מול אפליקצית המסמכים של גוגל).
  לדעתי זאת פרספקטיבה קצת צרה מידי על התחום – מחשוב ענן מתבטא יותר באפליקציות הגדולות יותר עבור ניהול ושיתוף מידע ברמת חברה.

  לגבי החסרונות:
  1. התלות בתקשורת היא מוחלטת – זה בדרך נכון גם עבור תוכנות On-premise בארגונים גדולים… אין רשת, אי אפשר לדבר עם ספקים, אין exchange וכו'…
  כך גם לגבי התלות המוחלטת בשירות – המשתמש תלוי בשירות בין עם הוא On premise או בענן
  2. המידע לא בשליטת הגולש – נשמע בהתחלה כחסרון,אבל ברוב המקרים זהו דווקא יתרון. לחברה קטנה שמיחשוב הוא לא עיקר העסק שלה, אין בדרך כלל את המשאבים להשקיע בקבוצת IT, בגיבויים, שלא לדבר על אבטחת מידע. לעומת זאת חברות המציעות שירותים בענן כגון SalesForce וכו' – כל קיומן מתבסס על זה. מספיק ולו רמז לדליפת מידע על לקוחות מ-SalesForce והסוף של החברה…
  כחברה שמתמקצעת בשירות הספציפי אותו היא מציעה, יהיה לה כוח אדם ומשאבים הרמה גבוהה בהרבה מעבר למה שאחד הלקוחות מסוגל (או רוצה) לתחזק…

  מצד שני היתרונות המשמעותיים שלא הוזכרו:
  ב-The Big Switch ניק קאר משווה את מחשוב הענן לרשת החשמל – ע"י ניצול אופטימאלי של השמאבים וכוח היצור, חברת החשמל מסוגלת לספק יותר חשמל, ליותר לקוחות ובעלות הרבה יותר זולה עבורם מהאלטרנטיבה של יצור חשמל עצמי.
  כנ"ל אמאזון, שבשביל להחזיק את החנות שלהם עובדת ברגעי שיא (בחגים?) הם היו צריכים להקים תשתיות שרוב הזמן לא עבדו בפחות מ-20 אחוז מה-capacity. מה אפשר לעשות עם עודפי המחשוב האלה? להשכיר אותם…

  מחשוב ענן מאפשר קיום ללקוחות קטנים (the long tail) להשתמש בשירותים שפעם היו שמורים לחברות ענק – CRM, ERP, שירותי תקשורת – וכל זאת בעלות סבירה – בלי צורך לקנות ולתחזק מחשוב, אנשי IT ויועצים…
  ופב בדיוק טמון הכוח שבגישה הזו…

  Eran Kampf
  http://www.cloudave.com
  http://www.developerzen.com

 10. אדוה הגיב:

  זו דרך מעניינת לרתום את מושג ה-long tail… אבל עזוב, לא נתווכח על זה.
  אני לא טוענת לרגע ש-cloud computing אינו טומן בחובו יתרונות, הן עבור חברות והן עבור בודדים. אבל אני חושבת שצריך להזהר מלתפוס את המחשוב בענן כפתרון גואל אולטימטיבי ולהתעלם מהסכנות שהוא כולל, ואני חושבת שהן בהחלט קיימות.

 11. Eran Kampf הגיב:

  היי אדווה,
  יש הרבה סכנות (או יותר נכון, אתגרים) במחשוב ענן – טכנולוגיים, פוליטיים, גיאוגרפיים…
  בכל זאת, לא נראה לי שאפשר לדבר על מחשוב ענן בלי לדבר על Economy of Scale שהוא מעצם המוטיב המניע מאחורי הטרנד…

  ולמה LongTail?
  נראה לי שהגרף הבא שהשתמשתי בו באחת מהמצגות שלי ב-SAP מסביר:

  השוק של עסקים קטנים (SMB) ומטה הוא שוק עצום ולא רווי (שלא כמו שוק החברות הגדולות שכבר נשלט לחלוטין ע"י SAP ואורקל) ולשם התעשייה מכוונת עם טכנולוגיות הענן…

  ערן.

 12. אורזת הגיב:

  ערן, שאלה לי אליך.
  היתרונות לבתי העסק ברורים ומובנים. אבל מה על צד נעלם בסיפור – צידם של הלקוחות?
  קח לדוגמא עסק שעוסק (ולו באופן חלקי) במסחר מקוון. פרטי הלקוחות אמורים להשמר אצלו. אבל הם לא – הם נמצאים אי שם בעננת המחשוב, באופן שמאפשר (או לא) גישה תמידית אליהם, ושמאפשר (או לא) שמירה מוחלטת על פרטיותם ועל פרטיהם יקרי הערך ביותר של הלקוחות. והאחרונים בכלל לא יודעים שהמידע אודותיהם מצוי אי שם בעננה.
  או דוגמא אחרת – בית עסק ששומר את כל פרטי הטרנזקציות שלו עם ספקים בעננה.
  יש כאן פערי מידע מובנים בעייתיים מאד, וכאלה שהיו עשויים להטות החלטות או לגרום לשינוי בדרכי חשיבה ואולי גם התקשרות אצל גופים מסחריים ואצל פרטים.
  אתה לא רואה שום בעיתיות בהקשר הזה?

 13. Eran Kampf הגיב:

  כשאת גולשת לאתר מסחר אלקטרוני את יודעת באיזה שרת, באיזה חוות שרתים שיושבת באיזה מדינה נשמר המידע שלך?
  לא. את אפילו לא יודעת אם המתכנתים של אותו אתר טרחו אפילו לשמור את שמידע שלך כמו שצריך (ל-Reddit לדוגנמא, גנבו את ה-DB והתברר שכל המידע על המשתמשים, כולל סיסמאות היה שמור בטקסט פשוט ולא מוצפן)…

  אם היית יודעת שעל אחסון פרטי המשתמש אמונים verisign או שירות ידוע אחר לא היית מרגישה יותר בטוחה?

  בכל מקרה, לגבי בעיתיות במיקום המידע אפשר למצוא דוגמאות הרבה יותר בעייתיות.
  לדוגמא כחלק מ-SOX מוסדים פינססיים בארה"ב לא יכולים לשמור מידע פיננסי מחוץ לארצות הברית. ומה עם החוות שרתים הם בקנדה כי שם יש תנאים יותר מתאימים לבנות חוות כאלה? או בכלל באירופה?
  או אפילו רמה מעל, האם מדינה יכולה להיות בטוחה שמידע של חברות בא לא נשמר בשרתים של מדינות עויינות ונגיש לשירותי הביון שלהם?

  יש הרבה נקודות בעיתיות בכל הקשור לשירותי הרשת- טכנולוגיות וחוקיות…
  לא ניסיתי להגיד שהשירות מושלם או מתאים לכל אחד.
  רק טענתי שהמוטבציה העיקרית (או היתרון המרכזי) לטרנד של מישוב כשרות לא הוזכרה בפוסט…

 14. אדוה הגיב:

  ערן, הדוגמאות שנתת, של חוסר אחריות בשירותים קיימים היום באינטרנט, לא מרגיעות, אלא רק מדגיש את הנקודה של אורזת.

  אני מסכימה איתך שמחשוב בענן מגדיל את הנגישות של תוכנות כאלו עבור עסקים קטנים ובינוניים. אני חושבת שיש יתרונות לא מעטים. אבל, אם תסתכלים מנקודת מבטם של הארגונים האלו, יש גם חסרונות שחייבים להשקל, ואני לא חושבת שאפשר להתעלם מהם. זה לא אומר שארגונים לא צריכים לבחור בפתרון של מחשוב בענן, זה רק אומר שנכון להיום זו לא יכולה להיות ברירת מחדל.

  אני מתרשמת שאתה רואה את הדברים בעיקר מנקודת מבטו של ספק, שרואה בכך הזדמנות עסקית מצויינת, ואכן מהבחינה הזו ההגדרה של זנב ארוך מתאימה ביותר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

לצערי פייסבוק מסתירים את רוב העדכונים מדפים שנרשמתם אליהם. כדי להבטיח את קבלת העדכונים, עליכם להכנס לעמוד ולבצע את הפעולות הבאות:
1. העמידו את סמן העכבר על הריבוע בצד הימני העליון של המסך שבו כתוב Liked. ייפתח תפריט.
2. בראש התפריט מוצגת האפשרות Get Notifications. סמנו אותה.

אין בעיה. הזינו את האימייל שלכם כדי להרשם לבלוג ולקבל עדכונים על רשומות חדשות האימייל.

הצטרפו אל 76 שכבר עוקבים אחריו

Creative Commons License התכנים בבלוג זה מופצים תחת רישיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות 2.5 ישראל של Creative Commons, אלא אם צויין אחרת. לשימוש נא ליצור קשר במייל.

Add to Technorati Favorites

%d בלוגרים אהבו את זה: