בלעדי! למה לא אצפה בחדשות ערוץ 10 או ערוץ 2 הערב

האמת היא שאני לא ממש צופה בערוץ 2 או בערוץ 10 כבר זמן רב. פשוט אין לי מה לראות שם, מצטערת. אני בטוחה שהם מסתדרים טוב בלעדי. אבל היום יש לי סיבה טובה שלא לצפות בהם. שני הערוצים ראיינו את יגאל עמיר וישדרו את הראיון היום. הם מציגים את הראיון כהישג עיתונאי מיוחד (על הבלעדיות אין מה לומר, זה הרי מגוחך) ומתכוונים לשדר אותו במהדורת החדשות המרכזית.

אני לא יודעת מה נאמר בראיון, וזה גם לא מעניין אותי. גם את הציטוטים באינטרנט לא קראתי. אני לא מתעניינת ולא מעוניינת לקרוא או לשמוע מה הנבלה הזה אומר. ממנו שמענו מספיק, בחקירות ובמשפט. שם הסבר, מחשבה או אמונה שהוא מביע, לא מעניינים אותי. אין הצדקה לרצח פוליטי* ואין מקום לאפשר הצדקה שלו. חברה דמוקרטית לא צריכה לתת במה למעשים כאלו, ולראיין את הרוצח, משמעותו לפתוח פתח ללגיטימציה של המעשה. אנחנו צריכים לומר בצורה הכי גורפת והכי חד משמעית – לא מעוניינים לשמוע.

הבעיה כמובן היא שיש רבים אחרים שמתעניינים.
יש את אלו שפשוט יצפו בכל דבר שימכרו להם. צרכני הרייטינג והריאליטי – יאללה, נשמע מה יש לו לומר. ראיון בלעדי! תגביר, תגביר.
יש את אלו שירצו לשמוע מתוך תפיסת "הכר את אוייבך".
ויש כמובן את הציבור הגדול (כמה גדול? אני לא בטוחה שאני רוצה לדעת) שבכלל רואים במפלצת גיבור ישראל.

שאלתי את עצמי האם בכך שאני אכתוב על עצם הראיון, לא אתן לגיטימציה לקיומו? אבל כשקראתי הבוקר את מה שכתב אורי קציר, הבנתי שהוא צודק. זה לא משהו שצריך לעבור עליו בשתיקה, והחרמת הצפייה בראיון הערב היא צעד קטן ושקט שיעבור מבלי שיורגש. לא שהבלוג שלי הוא מה שיעשה שינוי בציבור הישראלי, אבל לכל הפחות צריך לכתוב את זה.

* לפני שמישהו יכתוב את זה – אין הצדקה כמובן לשום רצח, אבל רצח פוליטי הוא פגיעה בציבור שלם ובכל החברה, ולכן הוא מגונה במיוחד.

מודעות פרסומת

עוסקת בחווית לקוח דיגיטלית, מנכלית עמותת מדעת. כל הפרסומים מייצגים את דעתי האישית בלבד

עם התגית:
פורסם ב-הכל אודות אדוה
16 תגובות ב“בלעדי! למה לא אצפה בחדשות ערוץ 10 או ערוץ 2 הערב
 1. נתי הגיב:

  הלוואי שהייתי יכול לומר שאחרים את הראיונות, אבל האמת היא שאצפה בהם בעניין, בעיקר בגלל שאני עוסק בביקורת תקשורת וזה רלוונטי בהקשר זה. מעבר לכך, אני מסכים עם כל מילה. אם יורשה לי, הנה לינק לפוסט שפירסמתי באותו עניין בדיוק בשנה שעברה: <A target=_blank href="http://israblog.nana10.co.il/blogread.asp?blog=455526&blogcode=7745119&quot;>יגאל עמיר סקסי, רבין זה סיפור מת. אם לתקצר – גישת התקשורת לימי הזיכרון לרבין, ולסאגת יגאל עמיר, היא לא פחות ממחליאה. זוהי ציניות במובנה הרע ביותר הקיים ומטרתה אחת – לשמר את מעמדם של ה"טאלנטים", כדי שיוכל להביא הביתה בסוף החודש עשרות אלפי שקלים ויותר. הדיל מאוד פשוט: נמכור כל פיסת אינטגריטי ואחריות שיש לנו, תמורת צ’ק שמן או העברה בנקאית מחממת לב. זהו, אגב, הדיל גם בכל שאר ימי השנה וברוב הנושאים. מהיכרות קצרה מבפנים עם מערכות תקשורת, בהן גם בטלוויזיה, מדובר בבועות שאינן רואות דבר מלבד עצמן. [המשך..]

  • נתי הגיב:

   האבסורד הוא שבמערכות יש שביעות רצון מכל נפיחה מסוג זה, הם באמת מרגישים שהביאו הישג מדהים. זהו מן הסתם מנגנון הגנה מפני הדיסוננס שחייב להיווצר על רקע כל כך הרבה עיוותים, מעילה כה חמורה באמון הציבור וזלזול בוטה באינטליגנציה. שהרי קשה לכולנו לראות את עצמנו כפי שאנחנו לפעמים – מכוערים, טיפשים, שטחיים וקטנוניים. במערכות החדשות בטלוויזיה המבט פנימה עוד הרבה יותר מפחיד ומעורר חלחלה.

   • אני זוכרת שראיתי קטע קצר לפני זמן מה, שבו יאיר לפיד סיפר במהדורת החדשות של יום שישי, מדוע הם ביטלו פינה בתוכנית שסיפרה על חדשות טובות. העלות היתה גבוהה, והרייטינג מאוד נמוך. הסיבה, לדעת לפיד, היא שהציבור לא מתעניין בחדשות טובות.אני לא יודעת האם מה שהוא אומר הוא נכון או לא, ומכיוון שאינני צופה קבועה בחדשות, אני לא יודעת האם באמת הפינה הזו היתה עשויה היטב או לא. אבל זה לא נשמע לי מופרך, לומר שהציבור לא מתגמל את מי שמנסה לעשות את הדבר הנכון. הבעיה היא שזה מדרון חלקלק. מתעלמים מהאתיקה כדי להביא איזו שערוריה או "הישג עיתונאי", רואים שלא קרה שום אסון – להיפך – ואף אחד לא מגנה אותך. אחרי כן קל מאוד לזרוק את האתיקה דרך החלון. 

    • רעות אפשטיין הגיב:

     לא יודעת אם שמת לב, אבל אורי קציר טוען בסיום דבריו שלבלוגרים בכלל לא אכפת. מאתמול בשעה שמונה, כשראיתי שערוץ 10 מפרסם את הסקופ שלו ועד עכשיו, רק קציר ואת התייחסתם לעניין הזה. כל האחרים מתעסקים בשטויות.

    • נתי הגיב:

     הפינה היתה עשויה גרוע, בסגנון סכריני מאוד. שמעתי שהוא כתב שהשקיעו באותה פניה המון וכן הלאה, ולפחות על פי איך שזה נראה, נתנו לכתבת הכי פחות מנוסה במערת לעשות סרטונים בסגנון יח"צנים. מעבר לזה, אכן יש עדיפות לחדשות רעות, וזה עדיין לא אומר שאי אפשר לדווח על דברים טובים בצורה מעניינת.ועוד דבר – הדמויות שהם בחרו היו תמיד כאלה שעוסקות בדברים נקודתיים, גם אם חשובים מאין כמוהם ובהחלט מעוררי הערצה, אבל אף פעם לא מעוררי מחלוקת. זה אמנם בסדר, אבל היה בזה גם חסר: אי אפשר היה לראות שם כתבה על פעילים חברתיים שיוצאים נגד האג’נדה הבידורית/כלכלית/חברתית המבישה של ערוץ 2, ויש רבים כאלה, שלא עוסקים רק בשימת פלסטרים על מכאובים שונים – ואומר שוב שזה חשוב מאין כמוהו ובאמת מרגש ומעורר השראה מפעם לפעם – כי אם בפעילות לשינוי פני החברה בנושאי עומק, שרובם, שוב, מתנגשים עם האינטרסים של האליטות.

     • אני חושבת שאף אחד מאיתנו כבר לא מספיק תמים כדי לצפות מגופי תקשורת לבקר את עצמם, נכון? כמו שלא היית חושב שפוסט כמו זה שכתבתי היום, יגיע אי-פעם לדף הבית של ישראבלוג-נענע-10 …

     • נתי הגיב:

      יאפ..אם כי לזכות נענע ייאמר שנתנו הפניות לבלוג שלי לא פעם, על אף ביקורת חריפה על חדשות 10 (הפניות לפוסטים האלה – בדומה לנכוחי שלך – לא העזתי להציע כמובן). לא הזיק כמובן שיש לי בג’יטוק חיבור לעורכי דף הבית, שאת חלקם קיבלתי לעבודה כשהייתי שם, ובכל זאת – הערכתי את זה שלא ניתנה הוראה להימנעות גורפת מהתייחסות לבלוג שלי.

 2. BoR|S הגיב:

  לריסה טוענת בבלוג שלה שלא מדובר בריאיון ולא בנעליים אלא בשיחות רקע לקראת הגשת בקשה לריאיון.חוץ מזה, למי באמת אכפת מה הוא יגיד?

  • הטענה שלי היא לא ליגאל עמיר, אלא לערוצי הטלוויזיה, והם משדרים את דבריו – לא משנה איך נמסרו. אם לריסה מרגישה שרימו אותו, אני האחרונה שתמחה בשמה או בשמו. לא מעניין? גם אותי לא. ולכן אני מציעה לא לצפות. לא לתת להם להרוויח עוד כסף מהרייטינג שהם משיגים בצורה שפלה כזו.

 3. עמי הגיב:

  רצח פוליטי פוגע בחברה פוגע בדמוקרטיה ותורם רק לרייטינג של ערוץ 10 (לפחות אותי אל תביאו בחשבון מעתה אסתפק בערוצים שיש גבול לתאוותיהם)

 4. hadaso הגיב:

  אין הצדקה לרצח פוליטי?אני חושב שהיסטוריה מלאה ברציחות פוליטיות מוצדקות ובלעדיהן היינו עדיין חיים במונרכיות אבסולוטיות ולא היינו אפילו מדמיינים מה זאת דמוקרטיה!(זה כמובן לא אומר שהרצח הפוליטי המסויים הזה היה מוצדק, או שרצח פוליטי מוצדק במסגרת משטר דמוקרטי, וכמובן שום משטר אינו מצדיק רצח פוליטי המכוון נגדו).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

לצערי פייסבוק מסתירים את רוב העדכונים מדפים שנרשמתם אליהם. כדי להבטיח את קבלת העדכונים, עליכם להכנס לעמוד ולבצע את הפעולות הבאות:
1. העמידו את סמן העכבר על הריבוע בצד הימני העליון של המסך שבו כתוב Liked. ייפתח תפריט.
2. בראש התפריט מוצגת האפשרות Get Notifications. סמנו אותה.

אין בעיה. הזינו את האימייל שלכם כדי להרשם לבלוג ולקבל עדכונים על רשומות חדשות האימייל.

הצטרפו אל 76 שכבר עוקבים אחריו

Creative Commons License התכנים בבלוג זה מופצים תחת רישיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות 2.5 ישראל של Creative Commons, אלא אם צויין אחרת. לשימוש נא ליצור קשר במייל.

Add to Technorati Favorites

%d בלוגרים אהבו את זה: