תני לי בבקשה אתר כזה, בסגול

יש בדיחה עתיקה שפגשתי כשהתחלתי לעבוד בתחום המחשוב – מה היה קורה אם אדריכלים היו צריכים לעבוד כמו מפתחי אתרים. הגילגול שאני פגשתי לראשונה לא התייחס כמובן לאתרי אינטרנט, אלא לפיתוח מערכות, אבל הבדיחה לא השתנתה, רק הכותרת. עוד דבר שלא השתנה, זה הלקוחות.

הבדיחה הזו היא בכלל לא על מפתחי אתרים, או תוכניתנים, היא בעצם על מנתחי מערכות. נכון שעדיין יש מנהלים רבים שחושבים שאפשר לוותר על ניתוח המערכת, ולדלג ישר מדרישות המשתמש אל מסמך האפיון הטכני (או באתרי אינטרנט- היישר אל היישום). אבל לתפישתי, ניתוח המערכת הוא שלב קריטי בהקמה של כל מערכת, תהה אשר תהה.

אגב מנתח מערכת, נתקלתי כמה פעמים בשם אחר לתפקיד הזה: "מְאַפְיֶין", מהשורש "אפיון". אני מניחה שזה על אותו משקל של "מְפָתֶחַ" במקום תוכניתן. את המילה "מפתח" שמעתי בעיקר בהקשר של יישום מערכות או אתרי אינטרנט מעל סביבת פיתוח עשירה בכלים ורכיבים. מי שבעיקר כותבים קוד עדיין נקראים תוכנתנים או מתכנתים. על אותו משקל, נראה לי ש"מאפיין" הוא מי שמספק הגדרות להקמה של מערכת מחשוב או אתר אינטרנט בתוך סביבה (או תפישה) מוגדרת מראש. מי שצריך לתכנן את המערכת מאפס, יישאר תמיד מנתח מערכת.

עבודתו של מנתח המערכת נעה לעיתים קרובות בין תרגום לפסיכולוגיה. במקרה הטוב, מה שהלקוח מבקש הוא ברור, ישים והגיוני, ויש לתרגם אותו למסמך שיאפשר לצוות הפיתוח לישם על פיו את בסיס הנתונים, המסכים, התהליכים וכו'. אבל ברוב המקרים, הלקוח רואה בעיני רוחו משהו מעורפל, מבוסס על התוכנה או האתר החביבים עליו ("כמו פייסבוק, אבל שאפשר גם להכניס נוסחאות כמו באקסל". נראה אתכם שומרים על הבעה מתעניינת ומנומסת מול משפט כזה). מנתח המערכות צריך לפענח מה בעצם הלקוח מתכוון – ופה האתגר האמיתי.

כבר קרה לי שהלקוח ביקש ממני מערכת workflow מתוחכמת בעלות מטורפת שתחייב משרה שלמה רק לצורך תחזוקה שלה. אחרי שלושה ימים של פגישות שכנעתי אותו שהוא בעצם צריך מערכת לניהול ומעקב אחרי משימות – פשוטה יותר, נוחה יותר, גמישה יותר – וזולה יותר.
יש כמובן גם מקרים הפוכים, ופה הבעיה גדולה בהרבה. פרויקט מסויים שהגעתי אליו בשלב מתקדם יחסית, היה פרוייקט פשוט של אתר בפורטל הארגוני. לכאורה הכל היה ברור, אפילו קיבלנו מהלקוח מסמך עם תרשים סכמאטי של האתר שהוא רוצה. גם התשתית היתה ברורה וידועה (בארגון יש MOSS) ואפשר להתחיל מיד ולפתח. כשהאתר היה מוכן והוצג ללקוח, התברר שהתוצאה רחוקה מאוד ממה שהלקוח ראה בעיני רוחו, וככל שנשאלו יותר שאלות והתקבלו יותר הערות, התברר שהלקוח מעוניין במשהו מתוחכם בהרבה, רחוק ממה שהתשתית מספקת לו, ומחייב עבודה רבה נוספת [1]. בשלב הזה, כשהצטרפתי לפרוייקט, ביצענו אפיון מפורט של האתר, אשר גם קיבל את אישור הלקוח, אבל כבר באווירה עכורה ועצבנית עקב הזמן הרב שעבר והעבודה שהושקעה לשווא.

השאלה שאנחנו צריכים לשאול את הלקוח היא לא מה הוא רוצה, אלא מה הוא צריך. מלכודת נפוצה מאוד היא לשמוע מהלקוח מה הוא רוצה, ולתת לו בדיוק את זה. יש לנסות ולהבין את תהליכי העבודה שלו, ומה הוא מעוניין להשיג באמצעות המערכת. מי ישתמש בה? איזה מידע יוזן דרכה? ומתי. מתוך הבנת הצרכים האלו, אפשר להציע ללקוח את הפתרון המתאים לו.


[1] זה נושא לפוסט נפרד – יתרונות וחסרונות של פיתוח על תשתיות תוכנה.

מודעות פרסומת

עוסקת בחווית לקוח דיגיטלית, מנכלית עמותת מדעת. כל הפרסומים מייצגים את דעתי האישית בלבד

עם התגית: ,
פורסם ב-טכנולוגיה אנושית
11 תגובות ב“תני לי בבקשה אתר כזה, בסגול
 1. אבי הגיב:

  אולי באמת תמליצי על מערכת לניהול משימות?…
  "כמו פייסבוק ואקסל", אגב, זו דרישה לגיטימית. הלקוח רוצה משהו שיהיה כיף להשתמש בו, ושיהיה קל ללמידה ומודולרי.

 2. אדוה הגיב:

  "כמו פייסבוק ואקסל" זו דרישה לגיטימית אם אכן הלקוח מתכוון שזה יהיה משהו שכיף להשתמש בו, קל ללמידה ומודולרי. לצערי, זה לא מה שהלקוח התכוון – הוא התכוון לפונקציונאליות כמו שיש בפייסבוק, ובפונקציונאליות אקסלית, עבור מערכת שמטרתה אחרת לגמרי.
  לגבי מערכת ניהול משימות, אני חוששת שאני צריכה קצת יותר מידע לפני שאוכל להמליץ על משהו… אתה רוצה לנהל את עצמך או לנהל קבוצה? מה הצרכים שלך מבחינת גישה למערכת? למשל, האם היא יכולה להיות באינטרנט או שהיא חייבת להיות בתוך הארגון?
  (ככה זה עם מנתחי מערכות – אין תשובה פשוטה לשאלה פשוטה 😉 )

 3. אבי הגיב:

  וובית זה מצוין, חמישה משתמשים, נניח עשר משימות חדשות ליום.
  תודה 🙂

 4. אדוה הגיב:

  חינמית? או שיש מצב לתשלום פעוט?

 5. אבי הגיב:

  פעוט זה סבבה.

 6. איציק הגיב:

  כן… מכיר אישית כל אחד מהסיטואציות האלה…

  אני נתקל במקרים בהם הלקוח לא מעוניין בכלל לשמוע (ואני לא מעוניין לנתח בלי תשלום נוסף) רק לבצע. ולבסוף הוא נתקל עם פרוייקט בעלויות בלתי סבירות וזמן פיתוח לא קצר… וכמובן זה נופל עלי… 🙄

 7. אדוה הגיב:

  מי שמסכים להכנס לפרויקט פיתוח מבלי שמבוצע ניתוח מפורט קודם, מגיע לו… אמרתי את זה אלפי פעמים למנהלים שלי.

 8. אדוה הגיב:

  אבי, למה שתיארת אני ממליצה על 5pm. מדובר באפליקציה וובית לניהול פרוייקטים קבוצתי (בדומה ל-campfire המפורסם), אבל הדגש הוא על משימות בפרוייקט, ולדעתי היישום מוצלח וכייפי. העלות שלו לחמישה משתמשים היא 18$ לחודש.
  אם בכל זאת אתם מעדיפים משהו חינמי, עוד אפשרות פחות מוצלחת אבל גם סבירה, היא TaskBin, שמאפשרת ניהול משימות בלבד, עם אפשרות לתת משימות לאחרים בקבוצה, אבל ללא תמיכה בהיררכיה או חלוקה לפרוייקטים, ועד כמה שידוע לי גם בלי דוחות. גם נושא תאריכי היעד שם מיושם בצורה קצת מוזרה לדעתי.

 9. שרית הגיב:

  מדוייק עד כאב, אפילו 😳

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

לצערי פייסבוק מסתירים את רוב העדכונים מדפים שנרשמתם אליהם. כדי להבטיח את קבלת העדכונים, עליכם להכנס לעמוד ולבצע את הפעולות הבאות:
1. העמידו את סמן העכבר על הריבוע בצד הימני העליון של המסך שבו כתוב Liked. ייפתח תפריט.
2. בראש התפריט מוצגת האפשרות Get Notifications. סמנו אותה.

אין בעיה. הזינו את האימייל שלכם כדי להרשם לבלוג ולקבל עדכונים על רשומות חדשות האימייל.

הצטרפו אל 76 שכבר עוקבים אחריו

Creative Commons License התכנים בבלוג זה מופצים תחת רישיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות 2.5 ישראל של Creative Commons, אלא אם צויין אחרת. לשימוש נא ליצור קשר במייל.

Add to Technorati Favorites

%d בלוגרים אהבו את זה: