הרעיונות עלי, מי בונה אבטיפוס?

באדיבות מטה החירום לימי שלג במבשרת ציון, שהחליט לא לפתוח את מוסדות החינוך בגלל שניים וחצי פתיתי שלג עלובים, זכיתי לבלות יום שלם עם החבר'ה שלי בבית. בין הבישולים, הארוחות, הכביסה ושאר עבודות הבית, תהיתי בפעם המליון איך זה קרה, שכל ההמצאות הטכנולוגיות הפנטסטיות עדיין לא הצליחו לפתור אותי מעבודות הבית המאוסות ביותר. מקובל עלי שמצבי טוב בהרבה מאשר היה לפני מאה וחמישים שנה. יש לי מים זורמים, אני לא צריכה לכבס את הבגדים על קרש, יש לי מיקסר חשמלי שמאפשר לי לעשות עוד משהו בזמן שאני מקציפה חלבוני ביצים (אבל אני לא מפתחת את שרירי היד במיוחד) וכו'. ובכל זאת, יש לי דברים הרבה יותר טובים לעשות מאשר להכניס כלים למדיח בפעם המאה היום, או לקפל את הכביסה בפעם המאתיים.

ולכן, גבירותי ורבותי, אני מתכבדת להציג לכם רשימה ראשונית של צרכים טכנולוגיים בסיסיים, שכל עקרת בית צריכהאחד צריך בבית.


רובוט הכביסה
רובוט הכביסה צריך לדעת:
1. למיין כביסה, למלא את המכונה ולהפעיל את התוכנית המתאימה
2. למיין את הכביסה הרטובה, להכניס למייבש את מה שאפשר ולתלות את כל השאר
3. להוציא את הכביסה מהמייבש, לקפל או לתלות אותה ולשים את הכביסה המקופלת בארון הנכון.

את היכולות המוטוריות אני משאירה למהנדסים. השאלה החשובה היא כיצד יכול הרובוט לקבל החלטות? אפשרות אחת היא בינה מלאכותית – מערכת לומדת. ובכן, אני לא מאמינה שיש פרפקציוניסטיתעקרת ביתמישהו שיתן לרובוט ללמוד על בשר הכביסה שלו, אלא אם כן יש להם חיבה לגופיות ורודות וסוודרים במידה 12 ילדים. אני מציעה משהו אחר: השבב האוניברסלי הכביס.

לכל פריט ביגוד יוצמד שבב קטן, עמיד במים וחום כמובן, שבו אפשר יהיה לתכנת פרמטרים שונים: גוון (לבן/בהיר/צבעוני/כהה), סוג הבד, סוג הייבוש (מייבש/תלייה), מיקום בבית (חדר הארונות, מדף מס' 3) וכו'. כל מה שהרובוט שלנו צריך זה לקרוא את השבב, וכך הוא יודע כיצד לטפל בבגד. קריאה של תכולת כל הערימה תאפשר לו להחליט מאיזה סוג של בגדים יש מספיק בשביל למלא את כל המכונה עכשיו.

דגם הדה-לוקס יידע גם לגהץ, אבל אני מוכנה לוותר על זה בשלב הראשון. כמובן שזה יגרור אחריו פיתוחים טכנולוגיים בתחומים נוספים, למשל מכונת כביסה שהרובוט ידע לתקשר איתה ישירות, או בגדים שכבר מגיעים עם השבב כשרוב המידע בו מתוכנת. וכמובן, ממשק לקריאה וצריבה של השבבים ותוכנה מתאימה במחשב האישי, שתאפשר גם לנהל קטלוג של כל הבגדים, ולבצע שינויים גורפים בכמות גדולה של בגדים (כשמסדרים מחדש את הבגדים בחילופי העונות).

רובוט שטיפת הכלים
זה רובוט עוד יותר פשוט. לא צריך להכניס למדיח, כי בעצם, אם יש רובוט שטיפת כלים, מי צריך מדיח? היצור החביב הזה יכול לחנות בארון שמעל לכיור (זה שבו פעם היינו שמים את הכלים לייבוש), ולהמתין שכלים יוכנסו לכיור. אז עליו לאחוז בעדינות את הכלי, לרחוץ אותו ולנגב אותו. כל המידע שנצטרך על השבב שיוצמד בתחתית כל כוס או צלחת, הוא המדף או המגירה המתאימים במטבח. אז ישלוף הרובוט את רגליו הטלסקופיות ויתגלגל כדי לשים את הכלי במקומו.

ניקיון
רובוט שמטאטא או רוחץ רצפות כבר יש (אמא, אני מחכה…). מה שנשאר זה כמה רובוטים שיטפלו בהיבטים אחרים, לא פחות רלוונטיים של חיינו.

1. רובוט לניקוי אבק. גם זה צריך רגליים טלסקופיות, כדי שיוכל להתחיל בפאנלים, להמשיך בשולחנות ולסיים בקורי העכביש או האבק של המנורות. חיישנים מיוחדים מאפשרים לו לזהות שונויות במשטחים, כדי שיוכל להרים חפצים ולטאטא תחתם, ולא לשבור חלילה את הוואזות.

2. אסלה שמנקה את עצמה. פעם ביום, לא צריך יותר. מברשת + חומר ניקוי שמשתחרר מבקבוק שיש להחליף מדי פעם. לא צריך להיות מסובך מדי, נכון?

3. מבריש חיות המחמד. אני מודה שזה עשוי להיות קצת בעייתי, בעיקר בגלל שהכלב שאמור לשתף עם זה פעולה, עשוי להתנגד לקונצפט (למדתי). העקרון המנחה: רגישות ונחישות.

מחשב המטבח
גמרנו עם הרובוטים. עכשיו להמצאה שאני מייחלת לה כבר שנתיים. תגידו לי אם אתם מזהים את התסריט הבא: ספר המתכונים שלכם ממוחשב כמובן, כבר כמה שנים. אם במחשב או באיזה אתר וובשתיימי כזה או אחר. אתם נכנסים לאתר, מחפשים ושולפים את המתכון המבוקש. מצאתם! עכשיו אתם מדפיסים אותו, מביאים את המתכון המודפס למטבח ובסיום זורקים את דף הנייר המוכתם, עד הפעם הבאה שתדפיסו אותו. (למתחכמים – כן, גם אני לפעמים מביאה את הלפטופ למטבח. אחר כך, לכו תנקו את המקלדת הארורה).

עזבו אתכם ממסכי מגע במסעדות ובתי מלון. אני מציעה מסך מגע שיהיה תלוי בכל בית, רצוי מעל לשיש במטבח. מדובר במערכת ממוחשבת מבוססת (כאמור) מסך מגע. מסך המגע הזה צריך באמת להיות עמיד בפני אצבעות משומנות ומלוכלכות (חשמל סטטי? משהו?). על המחשב הזה אני רוצה את ספר המתכונים האולטימטיבי. זה שאוכל לשלוף ממנו מתכונים בקלות, מקומית או מהרשת. שאוכל לדפדף בקלות בין כמה מתכונים שאני מבשלת במקביל לארוחה. שאוכל לסמן תוך כדי שחסר לי מצרך כלשהו, וזה ייכנס ישירות לרשימת הקניות שלי (שאחר כך תסונכרן כמובן לטלפון הנייד/ PDA).


עד כאן, רשימה ראשונית בלבד. ואיזה המצאות יעשו את החיים שלכם יותר טובים? והכי חשוב – מי בונה ושולח לי דגם ל-QA?

מודעות פרסומת

עוסקת בחווית לקוח דיגיטלית, מנכלית עמותת מדעת. כל הפרסומים מייצגים את דעתי האישית בלבד

עם התגית: ,
פורסם ב-הכל אודות אדוה, טכנולוגיה אנושית
19 תגובות ב“הרעיונות עלי, מי בונה אבטיפוס?
 1. הלוואי ש הגיב:

   אני חושבת שלרובוט המטבח חסר פיצ’ר מהותי – הוא צריך לבשל את האוכל לפי המתכון שבחרתי. ולהודיע לי ברגע שאני בוחרת מתכון אם חסר משהו במטבח כדי שאוכל ללכת לקנות בזמן שהוא מתקדם עם הארוחה עצמונית.

 2. ח ל י הגיב:

  יש דברים ש א י א פ ש ר להכניס למייבש??!!

 3. מינה הגיב:

  * רובוט שמזרז ילדים, שמזכיר להם לבצע את המטלות שלהם, גם אם זה להכניס שקית טישוס לתיק בית הספר או לנעול נעליים סופסוף, כי נמאס לי לחלוטין לשמוע את עצמי.* רובוט שמסיע את הילדים לחוגים, מחכה שם ואז מחזיר.* רובוט שהולך למפגשים כיתתיים, פעולות בית ספריות (ומביא את התקציר של מה שהוחלט שם ו/או תמונות מאירוע).* רובוט שמוציא את הכלבה לטיול ודואג שקערות השתייה והאוכל יהיו תמיד מלאות. ואולי כדאי משהו פשוט יותר – רובוט שהולך לעבודה במקומי ואני נשארת בבית לבצע בנחת את כל המטלות. שומעים שאני מתגעגעת לזה? 🙂

 4. ואני מוסיפה גם – * רובוט בעל יכולת ניהול משא ומתן עם בעל הבית בכל חידוש של שכר דירה * רובוט שהולך במקומך לחדר כושר ומעביר לך דרך כבל יו.אס.בי את הקוביות בבטן

 5. אביתר הגיב:

  לגבי מחשב המטבח, אני כבר המצאתי את זה (בדמיון שלי). אצלי הוא מסך מחשב דק שמודבק על גבי הדלת של המקפיא במקרר (אפשר גם על הדלת של המקרר עצמו. פשוט צריך להיות בגובה העינים). זה פותר את בעיית הקירור של המחשב. המסך הוא גם סורק, כך שאפשר להצמיד אליו כל דף, הוא סורק אותו ב-2 שניות ואח"כ יכול להציג אותו מתי שרוצים (ככה כל החוזרים שהמורות של הילדות שלי שולחות, אני סורק ומייד משליך לפח [אופס, הייתי צריך להגיד ממחזר?]). בכל אופן זה שהמחשב מוצמד לדלת של המקרר מאפשר לו גם לטפל ברשימת הקניות שלי ואולי גם לדעת מה יש במקרר, מה חסר ומה צריך לקנות. ואולי גם להזמין את זה מהסופר?בכל אופן כל הטכנולוגיה קיימת כבר היום, אפשר להתחיל לייצר.

 6. שי הגיב:

  לי כבר יש מחשב מסך מגע כזה וזה עושה את החיים קלים.זה גם לא כל כך יקר היום.קניתי אותו בחברת JB מערכות מפתח תקוה.ניתן להגיע לאתר שלהם בלינק הבא:  <A target=_blank href="http://www.jbtouch.co.il&quot;>מסך מגע יש גם אתר באנגלית  <A target=_blank href="touch Target=_BLANK class=msg>http://www.jbtouch.com">touch screenמומלץ!!

 7. […] היתה "רוצהההה!!!" – תצוגת מחשב עם מסך מגע במטבח, זו פנטזיה שלי כבר שנים. ספרי בישול  ומחברות מתכונים הם דבר מיושן שאבד עליו […]

 8. Eagle הגיב:

  Essays like this are so ipmotnrat to broadening people's horizons.

 9. […] היתה "רוצהההה!!!" – תצוגת מחשב עם מסך מגע במטבח, זו פנטזיה שלי כבר שנים. ספרי בישול  ומחברות מתכונים הם דבר מיושן שאבד עליו […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

לצערי פייסבוק מסתירים את רוב העדכונים מדפים שנרשמתם אליהם. כדי להבטיח את קבלת העדכונים, עליכם להכנס לעמוד ולבצע את הפעולות הבאות:
1. העמידו את סמן העכבר על הריבוע בצד הימני העליון של המסך שבו כתוב Liked. ייפתח תפריט.
2. בראש התפריט מוצגת האפשרות Get Notifications. סמנו אותה.

אין בעיה. הזינו את האימייל שלכם כדי להרשם לבלוג ולקבל עדכונים על רשומות חדשות האימייל.

הצטרפו אל 76 שכבר עוקבים אחריו

Creative Commons License התכנים בבלוג זה מופצים תחת רישיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות 2.5 ישראל של Creative Commons, אלא אם צויין אחרת. לשימוש נא ליצור קשר במייל.

Add to Technorati Favorites

%d בלוגרים אהבו את זה: