לא צריך שקית, תודה

הכמויות האדירות של שקיות הפלסטיק שנצברות אצלנו, בעיקר אחרי קניות בסופר, הן מזעזעות. המגמה ברשתות השיווק, של שימוש בשקיות פלסטיק דקיקות במיוחד, מביאה לכך שאי אפשר למלא הרבה מאוד מוצרים בשקית אחת, וצריך לקחת כמות כפולה או משולשת של שקיות. כבר כמה שבועות אני עושה ניסוי, והנה הגיעה העת לנסות לעשות סיכום ביניים.

התיק החדש שלי
המטרה: לצמצם עד למינימום את צריכת שקיות הפלסטיק.
האמצעים:
1. החלפתי את התיק שלי במשהו שיותר מזכיר שק (דווקא חמוד) ואני משתמשת בו בשביל כל הקניות הקטנות בחנויות שונות. למשל, כשקניתי לבת חולצות וסווטשרים לבית הספר, הצלחתי להכניס את כולם לתוך התיק בלי בעיה.
2. שלושה תיקי ניילון גדולים.
3. ערימת שקיות משומשות, מקופלות כדי שלא יתפסו הרבה מקום – בתוך אחד התיקים האלו.
כל הכבודה הנ"ל מאוחסנת אחר כבוד בתא המטען של המכונית.

בהתחלה זו היתה קצת התעסקות עד ששכללתי את השיטה, אבל זה בסה"כ הולך ממש טוב. נדרשתי לקחת שקיות חדשות רק כאשר הלכתי לקנות מלתחת חורף חדשה (אין לי מה ללבוששששש) ואת הבגדים החדשים ממש לא יכולתי לדחוס לתוך התיק.
 
בסופר זה משעשע. אני מקבלת מבטים תמהים בלי סוף, במיוחד באגף הפירות והירקות, כשאני מוציאה את השקיות המשומשות שלי ואורזת בהן את הסחורה.
גם בקופה לפעמים מסתכלים עלי באלכסון, כי ההתעקשות שלי לארוז את המצרכים בתיקים ולא בשקיות גורמת לכך שאני אורזת לבד ואי אפשר ממש לעזור לי, כך שהתור קצת מתעכב.
 
אני מניחה (מקווה…) שבעתיד לא אהיה כל כך חריגה בנוף, או שאולי יהיו רעיונות מוצלחים יותר משלי.
 
בינתיים, המשפט שהופך להיות המנטרה שמאפיינת אותי, בכל פעם שאני מגיעה לחנות הוא: "לא צריך שקית, תודה".
 
איזו אישה מוזרה

מודעות פרסומת

עוסקת בחווית לקוח דיגיטלית, מנכלית עמותת מדעת. כל הפרסומים מייצגים את דעתי האישית בלבד

עם התגית: ,
פורסם ב-הכל אודות אדוה
52 תגובות ב“לא צריך שקית, תודה
 1. אוקי את מוזרה[:זה לא מה שמטריד אותי.זה מאוד ישראלי שיש הרבה שקיות פלסטיק בבית

 2. babis הגיב:

  מוזרה?ממש לא!אחותי לשקי הבד את 🙂

 3. נתי הגיב:

  כל הכבוד! מעורר השראה. כיום אני מסתפק בסירוב לקחת שקיות כל עוד יש ברירה אחרת (כולל תיק הצד שלי), אבל בהחלט יש לאן להתקדם..:)

  • בלי ספק יש לאן להתקדם. שלא לדבר על כל האריזות שפשוט אין דרך להיפטר מהן היום (אם רק היו מוכנים למכור לי קורנפלקס במשקל בקופסה שהייתי מביאה מהבית, כמה אריזות הייתי חוסכת…)

   • נתי הגיב:

    אני ממש לא אוהב את הרשת האורגנית ההיא, מה שמה… זאת עם סניפים באור יהודה ובפולג, אבל יש להם כל מיני גרנולות ועניינים במיכל גדול שאפשר לקחת ממנו בקופסה נפרדת. אולי גם קורנפלקס, לא זוכר. ובכל מקרה, זה רעיון מעולה לקמפיין, או להתאגדות צרכנית שתעשה למשל חוזה עם אחת הרשתות שבו ייאמר משהו כמו – מתחייבים לקניות רק אצלכם לשנה, תמורת סיוע בעניין האריזות. לרשתות יש הרי מוצרים תחת המותג שלהן, יש להן דרך לקדם את העניין.

 4. ח ל י הגיב:

  1 -<a href=http://www.notes.co.il/chelli/34784.asp Target=_BLANK class=msg><a href=http://www.notes.co.il/chelli/34784.asphttp://www.notes.co.il/chelli/34784.asp</a>גבירתי מאד מעוניינת, תודה 2 – 10<a href=http://www.notes.co.il/chelli/34462.asp Target=_BLANK class=msg><a href=http://www.notes.co.il/chelli/34462.asphttp://www.notes.co.il/chelli/34462.asp</a> דברים שאפשר לעשות בלי להרגיש קדוש מעונה:)

 5. Dior. הגיב:

  אני מעריכה אותך על המודעות, והמעשים!כל הכבוד- יישר כח.  יש לי וידוי קטנטן: אצלינו בבית יש המון שקיות ניילון רובן של סופרים. אני אנסה גם לצמצם בצריכת השקיות בעקבותייך 8-).אנחנו אמורים לעשות משהו בעניין- כדוה"א שלנו הולך ונהרס ואנחנו לא מרגישים את זה בהווה אבל בעתיד נרגיש את זה ובגדול אם לא נעצור את זה, או ננסה לפחות. כל הכבוד >:D<

  • תודה!  אני קוראת עכשיו (באיחור של 8 שנים…) את הספר "שיבוש תרבות" והוא מתייחס שם למושג של כלכלה אקולוגית – כלכלה שמודדת עלויות  לא רק במונחים של הוצאות על חומרי גלם, אלא גם במונחים של השפעה סביבתית. למשל, בהקשר של שקיות הפלסטיק, אם היינו מתמחרים שקית אחת לפי כמה שעולה להיפטר ממנה, היא היתה מאוד יקרה. ספר מומלץ – פוקח עיניים. אני צריכה לכתוב עליו בהזדמנות.

 6. לנו היה מקרה מבדר בהקשר זה: גם לנו נוצר בהדרגה מאגר גדול של שקיות מקניות קודמות בסופר והחלטנו לסדר אותן כך שנוכל לקחת אותן לקניות הבאות, במקום להביא הביתה חדשות בכל קנייה [אנחנו גם משתמשים בהן כשקיות לאשפה, אבל זה כבר סיפור אחר].בכל מקרה, באחת הפעמים האחרונות, עברנו בקופה שבה עבדה מישהי שכבר זכרה את הסברנו על נושא השקיות מפעמים קודמות שביקרנו במקום. לאחר ששלפנו את השקיות מהתיק והתחלנו לארוז, חשבה הקופאית משום-מה שאנו מעט מסתבכים בסידור הקניות בשקיות המשומשות והציעה: "יש לנו עוד הרבה שקיות פה – זה בסדר…". למרות הכוונות הטובות, כנראה שיש כאלה שעדיין לא מבינים… 😕

  • אכן משעשע :-)הרבה אנשים בכלל לא מודעים לנושא הזה. אבל עם הזמן, וככל שידברו על זה יותר, זה יכנס למודעות.  לי יש שתי בעיות בשימוש חוזר בשקיות למטרות אשפה. ראשית, ברוב השקיות הלו יש חור אחד או שנים, שהופכים אותן לבלתי שמישות. שנית, עדיין כמויות האשפה שאנחנו מייצרים גדולות מדי. יש לי עוד דרך לא קצרה לעבור עד שאצליח ממש לצמצם את כמויות האשפה.

   • דניאלה מעוז הגיב:

    רק מבקשת פתרון לבעית פינוי האשפה מהבית. אין לי גורס אשפה ואני מייצרת המון אשפה מכל הסוגים יבש ורטוב

    • גורס אשפה זה לא דבר מומלץ ממילא מבחינה סביבתית (ואני הייתי מפחדת להכניס אותו הביתה גם מבחינה בטיחותית, אבל זו רק אני).מה שאני מנסה לעשות לאחרונה, זה שני דברים. הראשון הוא לנסות ולצמצם את כמות האשפה שבכלל מיוצרת. למשל, לקנות מצרכים באריזות גדולות במקום בהרבה אריזות קטנות. אבל אני מודה שזה קשה ועוד לא מצאתי את הטריק.השני זה להתחיל ולהפריד אשפה לפי סוגיה. קומפוסט זה לא משהו רלוונטי כרגע מבחינתי, למרות שאולי יהיה בעוד כמה חודשים ואז אתחיל להשתמש באשפה אורגנית להכנת קומפוסט. מה שכבר אפשר לעשות זה להפריד נייר וקרטון לפח אחד, בקבוקי פלסטיק וזכוכית לאחר, וכל שאר האשפה לפח הרגיל. אנחנו אמנם מייצרים הרבה הרבה אשפה, אבל לפחות מנסים למחזר את חלקה.

     • דניאלה מעוז הגיב:

      עדיין לא רואה גם בדרך הזו כיצד אני מצמצמת את כמות השקיות גם בהפרדה אני משתמשת בשקיות כך שזה לא פיתרון, אני מנסה להיזכר(בגילי המופלג) מה עשינו לפני עידן השקיות לפני הכריחו אותנו להכניס אשפה לשקיות זבל ענקיות אשר פוזרו ע"י הרשות המקומית ואני ממש לא זוכרת אולי בתוך קרטונים?

     • לפי מה שאני זוכרת, לפני שהינו משתמשים בשקיות אשפה, היינו שמים את האשפה פשוט בפח, זורקים אותה מתוך הפח הבייתי אל הפח הגדול בחוץ ואז חוזרים הביתה ושוטפים את הפח. גם היום, רק עבור אשפה ביתית רגילה אני משתמשת בשקית. לנייר לא צריך ולבקבוקים לא צריך – יש לנו ארגז נפרד עבור כל אחד מהם. אה, איך שכחתי – קופסה לסוללות משומשות.

 7. 99% אנה. הגיב:

  אחותי, קבלי ח"חבעוד כמה שנים כל קילת ישראל תעשה את הקניות שלהם עם תיקי שק. >:D<

 8. ללא שם הגיב:

  כן ירבו, וד"א בסופר סל ביג/דיל יש שקים ירוקים שמחליפים את הפלסטיק,כמו סלי השוק של פעם…חשוב ירוק!

 9. מירב הגיב:

  כל הכבוד לך! גם אני סובלת מהכמות המפחידה של שקיות ניילון המצטברות לי בבית , קניתי תיקים ירוקים לקניות ואני משתמשת באותה שקית ניילון כשאני קונה בחנויות בגדים למשל , אני תמיד מעדיפה שקיות מנייר כמו אלו בזארה שאפשר למחזר ,כן ירבו כמוך

 10. FrozenLips הגיב:

  אמנם את הירקות אני כרגיל עוד אורזת בשקיות (למרות שאם אני לוקחת ירקות בודדים, אני מוותרת על השקיות לחלוטין), אבל את שאר הקניות שלי אני כרגיל דוחסת לשקית בד שאני לוקחת אתי לכל מקום בתיק.אפילו במקומות כמו ארומה, כששאני לוקחת טייק אווי, אני ממש להלחם בהם כדי לוותרעל השקית המיותרת לכריך שיאכל בעוד כשלוש דקות). אני מקווה שבקרוב שימוש רב פעמי בשקיות יהיה הרבה יותר פופולארי. (אגב, השקיות הירוקות של שופרסל הן צעד מצויין בכיוון)

 11. כל הכבוד לךשווה לנסות את זה..

 12. חנה גלוקס הגיב:

  זה לא מגוחך, לאחר התכנית בטלויזיה על הניילונים, מה הם גורמים. לאיזה סתימות, לאיזה מצב נגיע בעוד כמה שנים עם כל החומר הלא ממוחזר, הקשיח. ומה לא ניתן לעשות ממנו. אז צריך ללכת לקראת, ולא לצחוק או לגחך.

 13. יורם הגיב:

  אני מודה:: אין לי סבלנות להתעסק עם זה…..אני מודע לזה כל יום בסופר ובשוק שמחלקים המון שקיות… ופשוט..אין לי רצון להתעסק עם זה. דרך אגב: שקיות נייר עולות כסף..ואנני רוצה לשלם על שקיות…) מודהועל כן, אינך מוזרה אלה משקיענית ולאט לאט אני מניח שנלמד מימך כולנו.

 14. ללא שם הגיב:

  אני חושבת שאפשר לחייב חנויות לקנות שקיות נייר/קרטון, שמתקלה במים ואפשר לקרוע לגזרים. פעם קנינו ירקות בשקיות חומות מנייר, אולי אפשר לחזור לזה. זה אמנם אולד פיישן, אבל זה לא יזיק לנשימה שלנו ולעוד כמה דברים לא נעימים.

  • הבעיה עם שקיות ניר וקרטון, שגם אם קל למחזר אותן, הייצור שלהן הוא יקר ופוגע בסביבה. כך שבשורה התחתונה הרווח הוא לא גדול.זו הסיבה שעדיף להשתמש בתיקים או שקיות שמיועדות לשימוש רב פעמי, ולצמצם את כמות השקיות החד-פעמיות מכל סוג שהוא.

 15. וודה שולינדר הגיב:

  אמרו לפני ובצדק – כל הכבוד! יש תקווה 🙂

 16. =] הגיב:

  מצטרפת אלייך בכיף!

 17. anna הגיב:

  אני קניתי מין סל מפלסטיק כמו של פעם שאיתו אני הולכת לקניות:לסופר וירקניות-וזה נהדר,גם חוסכים בשקיות,גם הכל מסודר בסל בלי להמעך בדרך וגם הרבה יותר קל ונוח לסחוב,מומלץ בחום,יש חנות בצפון העליה ובשנקין שראיתי סלים כאלה

 18. טובה הגיב:

  כול הכבוד, אכן יש צורך בעשיה שכזאת אני מיצטרפת.

 19. מינה הגיב:

  אני עושה את זה כבר כמה חודשים טובים.יש לי בתיק באופן קבוע שק אסתטי קטן שנקנה בחנות לפיצ’פקעס. כל קנייה קטנה נתחבת אליו. הקניות בסופר נכנסות לתיקים הירוקים שמוכרים שם וששוכבים בתא המטען באופן קבוע.שקיות לירקות ולפירות, אם יש צורך, אני עדיין לוקחת אבל משתמשת בהן בבית שוב ושוב. כן, המבטים בהחלט נמצאים שם. אין לי בעיה עם זה.אני מניחה שאלה ייעלמו עוד חצי שנה-שנה.

 20. Esti-y הגיב:

  מצויינת את!אני גם משתדלת להעמיס בשקיות רב פעמיות. ושיקפצו לי כל הפרימיטיבים בסופר. ואם נשארות לי שקיות בבית אני משתמשת בהן לפח הזבל, במקום לקנות את היריעות הגדולות האלה מפלסטיק מרעיל. תארי לך, לקנות במיוחד שקית לפח זבל. זה ממש שחיתות בעיניי.

 21. רוני הגיב:

  קיים פתרון נוח וחסכוני עד מאוד בשקיו הפלסטיק אני רכשתי מומלץ יש גם תא קירור <a href=http://www.goodbag.co.il Target=_BLANK class=msg><a href=http://www.goodbag.co.ilwww.goodbag.co.il</a> "השקית הטובה".

 22. דני הגיב:

  גם אני קניתי את "השקית הטובה" הם שולחים בדואר זה ממש ממש נוח וחוסך את כל השקיות פלסטיק, מומלץ!

 23. Morin הגיב:

  לי אין רכב, אבל סל איקאה (כחול, כמו הצהובים שלהם, עולה 5 ש"ח) נכנס מקופל לתיק שלי כשאני יוצאת לקניות. הסל הכחול מכיל בקלות קניות שבועיות של זוג צעיר, או כל מה שקונים בסיבוב בשוק.התאכזבתי כשניסיתי לקנות תיק "האש פאפיז" קטן יותר לקניות מזדמנות, לירקן וכו’, והוא נקרע בפעם הראשונה שהועמס. וגם אני משאירה מקום פנוי בתיק, כדי לשים בו את כל מה שאני קונה, עד כמה שאפשר. "לא צריך שקית, תודה" זה משהו שרוב החנויות מבינות. אם לא בפעם הראשונה, אז כשהשקית נשארת על הדלפק ותוכנן נכנס לתיק.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

לצערי פייסבוק מסתירים את רוב העדכונים מדפים שנרשמתם אליהם. כדי להבטיח את קבלת העדכונים, עליכם להכנס לעמוד ולבצע את הפעולות הבאות:
1. העמידו את סמן העכבר על הריבוע בצד הימני העליון של המסך שבו כתוב Liked. ייפתח תפריט.
2. בראש התפריט מוצגת האפשרות Get Notifications. סמנו אותה.

אין בעיה. הזינו את האימייל שלכם כדי להרשם לבלוג ולקבל עדכונים על רשומות חדשות האימייל.

הצטרפו אל 76 שכבר עוקבים אחריו

Creative Commons License התכנים בבלוג זה מופצים תחת רישיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות 2.5 ישראל של Creative Commons, אלא אם צויין אחרת. לשימוש נא ליצור קשר במייל.

Add to Technorati Favorites

%d בלוגרים אהבו את זה: