המדינה הביריונית

שמעתי היום סיפור שהרגיז אותי. בתוכנית יהיה בסדר בגלי צה"ל, עלה לשידור הורה שבנו נולד בלידת בית. משרד הפנים מסרב לרשום את הילד, והיום בגיל ארבעה חודשים הוא איננו רשום, אין לו מספר תעודת זהות והוא אינו יכול לקבל שירותים רפואיים ואחרים.

הסיבה – אחרי הלידה בחרו ההורים שלא לטלטל את עצמם ואת היילוד לבית החולים. במקום זה הזמינו הביתה רופא ילדים שבדק את התינוק, וגם סיפק להם מכתב שבו הוא מפרט שבדק את התינוק אחרי לידתו בית הוריו. אלא מה, הרופא לא ציין שבדק גם את האם, והמיילדת היא לא מיילדת מורשית מטעם משרד הפנים הבריאות ולכן משרד הפנים לא מסכים להתייחס לילד כאל בנה של היולדת.

משרד הפנים לא מוכן לשמוע את עדויותיהם של הרופא ושל המיילדת. מבחינתו הוא לא מדבר עם ההורים. הם צריכים לפנות לבית משפט ולהביא צו של שופט לפיו הילד הוא אמנם בנם של בני הזוג. איזה טירטור מטורף. אני פשוט לא מצליחה להבין את הגישה הזו.  כלומר, אני יכולה לנחש מה הלך המחשבה של הפקידים – אולי הזוג הזה גנב את היילוד ומתחזה כהוריו. אבל ברצינות, אי אפשר לפשט את התהליך הזה ולהתנהג כמו בני אדם?

האבא דיבר מתוסכל וסיפר שאת הכל הם עשו בתום לב, בהתאם להנחיות שהם קיבלו (בעל פה). הלכתי לאתר משרד הפנים וחיפשתי את ההנחיות הרלוונטיות. יוק. אין שום התייחסות לאפשרות של לידת בית.  

גם קצבאות הביטוח הלאומי אינן מותירות הרבה ברירה, אלא אם נוח לכם לוותר על מאות שקלים שאתם זכאים להם. דמי הלידה משולמים אך ורק ליולדת שילדה בבית החולים, או אושפזה בבית החולים מיד לאחר הלידה. מה הקשר לבית החולים? הרי הזכאות היא ליולדת וליילוד. מדוע שלא יועברו דמי הלידה האלו גם למי שילדה בביתה, ונבדקה אחר כך על ידי רופא ילדים?  

הביריונות הזו, שבעזרתה המדינה מחייבת יולדות להגיע לבתי החולים, היא שערורייתית. כבר כמה שנים נעשה מאמץ על ידי גופים שונים לשנות את ההתייחסות בישראל לנושא לידות בית. מנגד פועלים גופים חזקים ובראשם בתי החולים, שמרוויחים סכומי כסף נאים על כל יולדת (המדינה מעבירה כמה אלפי שקלים על כל לידה). לא סתם משקיעים כל כך הרבה במחלקות היולדות. מדובר במחלבת כספים מצויינת.  

אני לא מאמינה שהסיבה היא הסכנה בלידות הבית. יש די והותר מחקרים בעולם היום שמראים כי לידות בית בהריונות בסיכון נמוך, אינן מסוכנות יותר מאשר לידות בבית חולים. וכמובן, לידה בבית חולים אינה תעודת ביטוח. עם צוותים רפואיים חסרים, עומס אדיר בחדרי הלידה והנטייה להתערבויות מיותרות, יש לא מעט לידות שמסתבכות – לא בטוח אם זה היה קורה גם בלידת בית. ואני אפילו לא מתחילה לדבר על היקף הניתוחים הקיסריים המיותרים.

אין שום בעיה לאפשר את לידות הבית, תוך כדי מתן מנגנוני בקרה ופיקוח מתאימים. למשל, אם את אותם אלפי שקלים שמשולמים לבית החולים, יאפשרו להוציא על השימוש בשירותי רפואה ומיילדות רלוונטיים בבית או במרכזי לידה. אני לא יודעת מה הסכום הנוכחי, בעבר הוא עמד על 6000 ש"ח בערך. זה די והותר בשביל לממן מיילדת, רופא פרטי ואפילו אמבולנס שיעמוד בהיכון, למקרה שיש למהר לבית החולים. את הכסף לא חייבים לשלם להורים. אפשר שהוא יעמוד לרשותם (כמו כספי המענק של החיילים המשוחררים), וישולם ישירות לבעלי מקצוע רשומים ומאושרים – כך גם יהיה פיקוח על גובה התשלום, וכולם ירוויחו.  

אני חושבת שהסיבה להתנהלות הנוכחית היא שמרנות של משרדי הבריאות והפנים מחד, ולחץ מאסיבי מצד בתי החולים מאידך. ויותר מכל, סוג של פטרונות המדינה, שחושבת שהיא יכולה לקבוע לאזרחיה הכל, החל מהאופן שבו יוולדו, המשך בצורת החינוך שיקבלו וכלה באופן שבו ייקברו.  

מודעות פרסומת

עוסקת בחווית לקוח דיגיטלית, מנכלית עמותת מדעת. כל הפרסומים מייצגים את דעתי האישית בלבד

עם התגית:
פורסם ב-הכל אודות אדוה
10 תגובות ב“המדינה הביריונית
 1. vandersister הגיב:

  אחותי ילדה לפני כשלושה שבועות, גיסתי כרגע בבית חולים ואמורה ללדת את אחייניתי השנייה תוך שעות ספורות. כשאני קוראת את מה שאת כותבת, אני נזכרת בסיפורים שלהן על ביקורים בחדר לידה, כמעט כמו בחירת אולם או גן אירועים לחתונה. את לא רואה, למשל, אנשים לפני ניתוח בקע או הוצאת אבנים מכיס המרה (במקרים שלא דורשים התערבות דחופה, אני מתכוונת) נודדים בין בתי חולים ומחליטים מי מעניק את השירות הטוב ביותר… יש בזה משהו כמעט מבחיל. ליולדות מגיע היחס הטוב ביותר, אין שום ספק – אבל זה מגיע לכל אדם שמאושפז בבית החולים, מכל סיבה. וכבר שמעתי סיפורים איומים ונוראים על יחס ליולדות טריות בבתי חולים. בקיצור, מה שמעניין אותם זה "המוצר" – התינוק – כל היתר זה רוטינה. יש תינוק, יש כסף, הקופה מצלצלת. יש תינוק שנולד בבית, אין כסף לבית החולים. אז "מענישים" גם את ההורים. חרפה.

  • אכן חרפה. הדבר המזעזע בעיני הוא שיתוף הפעולה המלא של המדינה עם זה.  הלידה הראשונה שלי זיעזעה אותי. איכשהו הייתי בטוחה שבניגוד לכל מהלך ההריון, שבו למדתי ובדקתי כל דבר הכי קטן, בלידה אני יכולה לסמוך על כך שאני נמצאת במקום שידאג לי (נו, הייתי צעירה. ותמימה). הפער היה כל כך חריף שקשה לתאר בכלל. לקראת הלידה השניה ידעתי שאני צריכה להתכונן ולדעת הכל ולנסות להגיע לשליטה מקסימלית בתהליך, וזה מה שעשיתי. ההבדל היה שמיים בארץ.  אבל כמה יולדות יכולות לעשות את זה? רוב הנשים לא יודעות בכלל מה באמת חשוב בלידה ואין להן שום יכולת לעמוד על הזכויות שלהן. בתי החולים מנצלים את זה היטב.  הכי חשוב – לגיסתך, שיהיה בשעה טובה ולאחותך מזל טוב! (וגם לך :-)) 

 2. דניאלה הגיב:

  את כל כך צודקת. אני לא מצליחה להבין את האטימות שיש פה ביחס ללידות בית. במקומות רבים בעולם המערבי זה כל-כך נפוץ ומקובל.

 3. דניאלה הגיב:

  כנראה שאת צודקת.

 4. לימור הגיב:

  הלחץ המאסיבי מצד בית החולים, כפי שכתבת, הוא כנראה הגורם לטרטור ולאטימות הבלתי הגיונית הזו, במיוחד שישנן עדויות של הרופא והמיילדת. בצע כסף שמוביל להתנהגות כזו. עסק כלכלי על חשבון הורים צעירים. עצוב… אבל טוב לדעת, במידה ומתכננים לידה כזו!

 5. MezzoMom הגיב:

   מסכימה עם כל מילה. המקרה שתיארת מרגיז עד-בלי-די.השמרנות הממסדית היא איומה ונמאס כבר ממנה.

 6. X הגיב:

  שיקחו עורך דין טוב ויתבעו לקבל את זכויותיהם.כדי להוכיח שהם ההורים, כדאי שיעשו בדיקת דנ"א.

  • האמת שזה מה שהמדינה אומרת להם: לכו לבית משפט ותביאו צו משופט שקובע שזה הילד שלכם, ומכריח אותנו לרשום אותו. אתה מבין? אבל להורים האלו אין כסף לקחת עורך דין, לבצע על חשבונם בדיקת אבהות. כל מה שהם רוצים זה את מה שהמדינה מחוייבת לעשות על פי חוק.

 7. מירי (kontsy) הגיב:

  אני כל כך מסכימה!בדיוק עשיתי על זה עבודה במסגרת הלימודים. בהריון בסיכון נמוך לידות בית הן בטוחות יותר, יש הרבה פחות התערבויות וזה פשוט יותר הגיוני. זה תהליך טבעי לא מצב חירום רפואי. יש מדינות בהן אחוז נכבד מהלידות הוא בבית וממומן ע"י המדינה (הולנד בראש הרשימה)היום בתי החולים מקבלים יותר מ7000 ש"ח עבור כל לידהפשוט מדינה מוצפת מדיקליזציה פטרנליסטית!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

לצערי פייסבוק מסתירים את רוב העדכונים מדפים שנרשמתם אליהם. כדי להבטיח את קבלת העדכונים, עליכם להכנס לעמוד ולבצע את הפעולות הבאות:
1. העמידו את סמן העכבר על הריבוע בצד הימני העליון של המסך שבו כתוב Liked. ייפתח תפריט.
2. בראש התפריט מוצגת האפשרות Get Notifications. סמנו אותה.

אין בעיה. הזינו את האימייל שלכם כדי להרשם לבלוג ולקבל עדכונים על רשומות חדשות האימייל.

הצטרפו אל 76 שכבר עוקבים אחריו

Creative Commons License התכנים בבלוג זה מופצים תחת רישיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות 2.5 ישראל של Creative Commons, אלא אם צויין אחרת. לשימוש נא ליצור קשר במייל.

Add to Technorati Favorites

%d בלוגרים אהבו את זה: