איך מגיעים אנשים מושחתים למערכת הפוליטית?

אנחנו כבר לא מופתעים יותר כשאנחנו מגלים מקרה נוסף של שחיתות בקרב נבחרינו או אישי ציבור שונים. מאוכזבים – כן, מוכי בחילה – בהחלט, אבל לא מופתעים. אנחנו רגילים לכך, אנחנו שומעים על מקרים כאלו כל הזמן, וכמו בכל תחום אנחנו מתקהים ומתנתקים מהרגשות העזים שמלווים אותנו. ובכל זאת, קשה לנו והתחושה היא שהלכלוך הולך וגואה סביבנו ומצטבר למסה קריטית של גועל נפש. אני שןאלת את עצמי איך זה מגיע לכדי כך.

מה שאנחנו רואים בפוליטיקה הארצית, קיים ביתר שאת בפוליטיקה המקומית. העובדה שרבים רואים בשלטון המקומי קרש קפיצה לפוליטיקה הארצית, צריכה להיות ברורה לכולנו. ההחלטות שלנו כאזרחים יכולות להשפיע בשלב מאוד מוקדם. אם נבחר בנציג מושחת לעיריה או למועצה במקום מגורנו, נוסיף מסמר נוסף לארון המתים של הפוליטיקה הישראלית. אל תבינו אותי לא נכון: אני חושבת שפוליטיקה היא דבר חשוב ונדרש. אבל היא צריכה להתנהל בצורה מסויימת.

אני מתגוררת ב[אאוטינג] מבשרת ציון [/סוף אאוטינג]. זהו ישוב ירוק ויפה, בעל אוכלוסיה מאוד מגוונת, מכל קצות הקשת. מאז שאני זוכרת את עצמי, תמיד היו בעיות של ניהול המועצה. הישוב צבר גרעונות אדירים, ובקושי הצליח לספק שירותים בסיסיים לתושביו. ארבע פעמים ניהלה ועדה קרואה את הישוב, ומעל לראשי התושבים הונף פעמים רבות איום הסיפוח לירושלים, שנמנע רק בקושי, לא מעט בזכות מאבקם של התושבים.

כשכרמי גילון נבחר להיות ראש המועצה בשנת 2003, קיוויתי שזו תהיה התחלה של משהו טוב יותר. במובן מסויים היה שיפור: לא היו שביתות יותר. לראשונה נערכו אירועים ציבוריים כלל ישוביים, כגון עדלאידע, צעדת אביב. הורגשה בהחלט השקעה במסגרות החינוכיות בישוב. אבל עדיין שמענו על קשיים רבים מאוד במועצה, לא רק בגלל הגרעון הגדול, אלא גם בגלל מעורבותם של גורמים (איך לומר את זה בעדינות?) עבריניים במה שמתנהל במועצה.

גילון התפטר מראשות המועצה בסוף חודש ינואר השנה (התפטר, חזר בו, ואחרי חודש התפטר שוב). אישית חשתי מאוד מאוכזבת, לא בגלל שאני לא מסכימה עם הסיבות שמנה להתפטרותו. לא בגלל שאני לא שותפה לדעתו שמשרד הפנים אינו מתפקד כפי שמוטל עליו וסדרי העדיפויות שלו שגויים. אלא בגלל שבסוף של יום, הוא הלך ואנחנו נשארנו פה עם משרד הפנים, הגירעון, וישוב שחייבים להמשיך ולהשקיע בו.

בעוד כשבועיים יתקיימו שוב בחירות בישוב. רוב התושבים שאני מדברת איתם זוכרים שיש בחירות, גם אם לא בטוחים מתי, אבל מהססים אם בכלל להצביע. התחושה היא של אכזבה קשה ויאוש, שלא משנה מי ייבחר, גם התקווה הגדולה ביותר תכזיב. רבים לא מכירים כלל את המועמדים השונים. פרט לאחד.

מי שנוסע היום ברחובותינו ומביט על שמות המועמדים מוצא בניהם, בשלטי ענק ופוסטרים בהמונים, את הרצל כהן. הרצל כהן הוא שם נרדף בישוב לעבריין שעושה ככל העולה על דעתו. בין היתר, הוא השתלט על שטחי קרקע ציבוריים ובנה עליהם נכסים פרטיים. אני מודה שלא ברור לי כלל, איך עד היום הוא לא נעצר ולא נשפט. מעבריין מקושר היטב, הוא התקדם לנציג ציבור היושב במועצה, ועכשיו הוא מתמודד על ראשותה.

השלט "עכשיו כולם יודעים, טוב חבר כמו הרצל כהן במועצה" מתנוסס בפתחה של חנות, ומזכיר לי סוג של פרוטקשין. אתה תבחר בי, ואני לא אעשה לך בעיות אחר כך. אני חושבת על האפשרות שהוא אכן ייבחר להיות ראש המועצה, ולו בגלל אחוזי הצבעה נמוכים של תושבים מיואשים, ואני מצטמררת. מן הסתם לא נהיה הישוב יחיד שיש לו ראש מועצה עבריין, ואחר כך כבר יהיה לו רקורד ציבורי, והדרך לכנסת פתוחה לרווחה. טוב חבר כמו הרצל כהן בכנסת.

נראה לי שבפוסט הזה אני קצת מסתבכת, למרות שהסיכוי שהרצל כהן ואנשיו קוראים את הבלוג שלי, הוא מאוד קטן. ובכל זאת, צוואה וירטואלית: אם אני לא כותבת פה בשבוע הקרוב, אנא בדקו האם במקרה הגופה שלי לא מוטלת איפשהו באיזור התעשייה הישן. תודה.

 

מודעות פרסומת

עוסקת בחווית לקוח דיגיטלית, מנכלית עמותת מדעת. כל הפרסומים מייצגים את דעתי האישית בלבד

עם התגית: ,
פורסם ב-הכל אודות אדוה
9 תגובות ב“איך מגיעים אנשים מושחתים למערכת הפוליטית?
 1. אמיר הגיב:

  בגדול אני לא חושב שמגיעים אנשים מושחתים לפוליטיקה, לא מקומית ולא ארצית. להיפך, אני מאמין שכל אחד שמגיע לפוליטיקה עושה את זה באמת מתוך אידיאולוגיה ולא מתוך רצון להיות מושחת.אבל… הכוח משחית וההזדמנויות הקורצות מכל עבר, הכיבודים, ההזדמנויות לצ’אפר וכן הלאה.

  • אני מסכימה עם הסייפא שלך.לגבי הרישא, אני חושבת שאתה תמים. כלומר, לא הייתי אומרת שכל מי שמגיע לפוליטיקה הוא מושחת, חלילה! יש רבים שמגיעים מתוך אידאולוגיה. אבל לומר שאין כאלו, זו תמימות או היתממות.

 2. elad cohen atlanta הגיב:

  אז קודם כל יפיפייה מה שלומך? ליפני שאת מלגלגת על אנשים כמו "הרצל כהן" תעשי שיעורי בית לגבי מי הבן אדם שעליו את מדברת. בן אדם שעושה למען היישוב כבר למעלה מ 15 שנה (בספק אם היתגוררת בישוב .) ללא כל שכר בן אדם שלא שזיק לאיש ולא פגע באף אחד בן אדם שהולך עם האמת שלו ושל התושבים הוותיקים עד הסוף הגיע הזמן שתפנימו שמי שיכול בסופו של יום לעשות שינוי במועצה ומי שיכול להעביר איזושהי תוכנית הפרטה עם הוועד ולהצעיד את הישוב קדימה זה רק אדם שנולד גדל ומכיר כל בעיה שהיא בישוב ועכשיו תיקפצי ותגידי שיש את מויאל (מה עם הפיתוח הכושל ומאיפה הכל התחיל?) ויש את עזריאלי (כבר ההינו בסרט הזה?) אה ובטח גם כרמי (מועמד מכובד רק שלפי הטענות שלך לגבי הרצל כהן אז כל מה שכרמי עשה זה במיסגרת החוק מישהו זוכר את יצחק רבין????) אז ניכבדתי היקרה את יכולה להמשיך ולעשות חמוצים אף אחד לא יפגע בך ואם את חושבת שאינטיליגנציה שלך גבוהה אז אולי כדאי שתנסי ליפגוש בן אדם שעשה עושה ואני מקווה בישבילך ובישביל כל התושבים שימשיך לעשות רק מתוך כוונות טובותודרך אני כן מקורב להרצל כהן רק במיקרה ואני שמח על זה הוא דוד שליק

  • >:D<  נשמה, אני גרה בישוב הזה קרוב ל-30 שנה. בכלל נולדת אז? הטיעון הזה שלך בכלל לא רלוונטי, אני מצטערת. אני מכירה את ההיסטוריה של הישוב, את מי שקידמו אותו ואת מי שעזרו לו להגיע לאיפה שהוא היום. לא צריך לשבת על כסא ראש המועצה בשביל לעשות את זה.

   • סליחה, זה היה כמובן "קידמו" ו"עזרו".

   • elad cohen atlanta הגיב:

    אז קודם כל אם זה קרוב ל 30 שנה אז כניראה שאני נולדתי ודבר שני זה לא כל כך משנה מה הגיל שלי הנקודה היא שאני מדבר כאחד שנולד בישוב ( כיום אני לא מיתגורר בארץ אבל אני בטוח שאם ההיתי אז זה היה במבשרת) כאחד שתרם בישוב וכאחד שגם מכיר את אותו "עבריין מפוקפק" את יכולה להמשיך ולטעון מה שאת רוצה ואת יודעת מה? בין הזמן שרשמתי את התגובה ולבין הזמן שאת הגבת אז יצא לי להיסתכל ברשימה של המיתמודדים וביננו מה האלטרנטיבה שעומדת בפנייך? אריה שמם? שכל מה שמיסתכם אחריו זה דני עזריאלי? יש עוד בחור אחד חמוד שאני אפילו לא מכיר אותו וגם כרמי עדיין חושב שהוא המציא את הגלגל ויש מי שאוכל את זה. תקשיבי הנקודה היא מאוד ברורה שנכון שב 2003 הייתה רוח אחרת בישוב ואני זוכר את אותם ימים שכרמי מחץ את כולם וישבנו במטה של הרצל כהן והאדם היחיד שהיה אופטימי בין כולם זה היה הרצל מהסיבה הפשוטה שהוא כניראה הבין שכרמי זה בלון שיתפוצץ בפנים לכל אותם התושביםניגמרים לי המילים ואני מרשה לעצמי לבקש מימך טובה. תנסי ליצור קשר עם הרצל ותנסי להעביר איתו שיחה על מה שהוא מאמין ואולי כל הסטיגמות שאת חושבת על הבן אדם יתגלו כ

 3. elad cohen atlanta הגיב:

  ודרך אגב לגבי העיניין שלעזור מבחוץ אז כדאי שתיבדקי טוב מה הייתה העזרה של הרצל כהן לאותם תושבים ליפני שהוא ניבחר ותיבדקי כמה המיתמודדים האחרים עזרו לתושבים אחרי שהם ניבחרו הרצל כהן מכן עד היום במועצה ללא כל שכר הרצלכ כיהן כ מ"מ ראש המועצה והחזיק בתיק התכנון והבניה (אם אני לא טועה) ללא שכר לעומת רוב האנשים במועצה שהחזיקו עובדים בשכר גבוהה בנוסף לשכר שלהם (תישאלי את אלי מויאל מי היה הנהג שלו??) אז נכון שקצת קשה לכם העובדה שהרצל ניתפש בדעת הקהל כ"עבריין" ונכון שמסטיגמות קשה להיתנתק אבל בסופו של יום זה לא יעזור להרבה מיפי הנפש של הישוב מתישהו זה יקרה (ואני מקווה שזה יהקרה מהר) למרות כל מה שיעשו יכפישו וילגלגו הרצל יגיע לאן שהוא צריך להגיע ואני מבטיח לך שסוכריות הוא לא יחלק לבעלי החנויות וממתקים הוא לא יעניק לנהגים. למי שייצא טוב זה רק לתושבים אז ידידתי כמו שאמרת אפשר לעזור גם מבחוץ וזה לא משהו שראינו ממויאל משמם או כל אחד אחר אז אחרי שהאדם כמו הרצל הוכיח לכולם שגם מבחוץ הוא עזר אז סביר להניח שצריך לתת לו את המפתחות וליראות מה באמת עומד מאחורי "הרצל כהן" נ.ב תימסרי

 4. עטרה הגיב:

  את מכירה את יוסי דיגמי ?

 5. עטרה הגיב:

  זה פשוט לא יאמן הדיבור הזה של אלעד אבל טוב שיש אותך גבר את מאמתת את כל מה שה׳גברת׳ אומרת מה ניתן לעשות??? נמאסתם מושחתים מלביני כספים סוחרי סמים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

לצערי פייסבוק מסתירים את רוב העדכונים מדפים שנרשמתם אליהם. כדי להבטיח את קבלת העדכונים, עליכם להכנס לעמוד ולבצע את הפעולות הבאות:
1. העמידו את סמן העכבר על הריבוע בצד הימני העליון של המסך שבו כתוב Liked. ייפתח תפריט.
2. בראש התפריט מוצגת האפשרות Get Notifications. סמנו אותה.

אין בעיה. הזינו את האימייל שלכם כדי להרשם לבלוג ולקבל עדכונים על רשומות חדשות האימייל.

הצטרפו אל 76 שכבר עוקבים אחריו

Creative Commons License התכנים בבלוג זה מופצים תחת רישיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות 2.5 ישראל של Creative Commons, אלא אם צויין אחרת. לשימוש נא ליצור קשר במייל.

Add to Technorati Favorites

%d בלוגרים אהבו את זה: